Eljif Elmas Yine İtalya’ya İsteniyor

2017/2018 ve 2018/2019 sezonunu Türkiye takımlarından Fenerbahçe’de geçiren 22 yaşındaki Kuzey Makedonyalı futbolcu Eljif Elmas’ın bu günlerde Avrupa’nın en köklü kulüpleri arasında yer bulan Milan’a transfer olması bekleniyor. Genç yıldızın ailesinin bir bireyi olan ve futbolcunun menajerliğini üstlenen danışmanının Milan yönetimi ile nerdeyse tamamen anlaşmaya vardığı söylenenler arasında.

Kuzey Makedonya’nın A Milli takımının vazgeçilmezlerinden olan Eljif Elmas, genç yaşına rağmen Milli U takımlarında çok az müsabakaya çıkmış çünkü futbolcu A Milli takımın en değerli futbolcularından birisi olmayı başarmış durumda. Kariyeri boyunca profesyonel arenalarda toplam 218 maça çıkmış olan yetenekli futbolcu, Kuzey Makedonya A Milli takımı formasıyla ise 39 adet maça çıkabilmiş durumda. 39 maçtaki toplam gol sayısı ise 9 olan futbolcunun piyasa değerinin bu kadar yüksek olmasında Milli takım performansının da etkisi büyük.

Bu başarılı futbol hayatının bir kısmını da Türkiye Süper Lig takımlarından Fenerbahçe’de geçiren 22 yaşındaki on numara Eljif Elmas, o zaman henüz 18 yaşında olmasına rağmen toplamda 48 defa sarı lacivertli formayı üzerine geçirmeyi başarmıştı. Bu 48 maçta 4 defa rakip ağları havalandıran ve 1 tane de gol pası verebilen futbolcu, özellikle de Fenerbahçe taraftarları tarafından büyük bir sevgi seli ile anılıyordu. 2017/2018 sezonunun başında 180 bin Euro bonservis bedeli ile birlikte altyapısında yetiştiği Rabotnicki’den sarı lacivertli Fenerbahçe’ye transfer edilmişti. Fenerbahçe’de iki sezon futbol oynayıp 20 yaşına gelmiş olan futbolcu, 16 milyon Euro bonservis bedeli ile İtalya temsilcilerinden Napoli’ye transfer edilmiştir.

Milan’dan Eljif Elmas İçin 35 Milyon Euro Teklif

İtalya’nın Serie A takımlarından Milan, geçtiğimiz günlerde gözünü 22 yaşındaki başarılı genç yıldız Eljif Elmas’a dikti. İtalya basınında yayılan bilgilere göre Milan, Fenerbahçe’den İtalyan takımı Napoli’ye 16 milyon Euro bedel karşılığında gelmiş olan Eljif Elmas’a 35 milyon Euro teklifte bulundu.

Futbolcunun bu teklife karşılık olarak ne gibi bir yanıt vereceği bilinmiyor. Ancak Milan ile birleşen Eljif Elmas’ın daha da yüksek seviyelere yükseleceği tahmin ediliyor. 2021/2022 sezonunda Napoli forması ile 46 maçta performans sergileyen on numara, 7 gole imza attı ve buna ek olarak 6 asiste de imza attı.

Kuzey Makedonyalı futbolcu için transfer kuyruğunda bulunan takımlar arasında yine Süper Lig takımlarından Beşiktaş da bulunuyordu. Ancak Milan’ın 35 milyon Euro teklifi sonrasında siyah beyazlılar bu yarıştan ayrılmış olacak.

Fenerbahçe’ye Piyango Vuruyor

2019/2020 sezonu için Fenerbahçe, Eljif Elmas’ı 16 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında İtalyan ekibi Napoli’ye transfer etmişti. Bugünlerde bir diğer İtalyan takımı olan Milan, 22 yaşındaki genç yıldıza 35 milyon Euro’luk bir bonservis bedeli teklifinde bulundu.

Fenerbahçe futbolcuyu Napoli’ye transfer ederken, genç yeteneğin çok gelecek vaat eden bir futbolcu olduğunun farkındaydı. Transfer esnasında bunu da hesaba katan Fenerbahçe’nin yönetimi, sözleşmeye bir sonraki satıştan yüzde pay alma opsiyonu eklemişti. Bu madde ile birlikte futbolcunun 35 Milyon Euro karşılığında Milan’a satışı gerçekleşirse, sarı lacivertliler bu satıştan 1.5 milyon Euro ay kazanacak. Bu şekilde Fenerbahçe Eljif Elmas’tan, toplamda 17.5 milyon Euro gelir elde etmiş olacak.