Eljif Elmas Tarihe Geçme Fırsatını Çok İstiyor

Kuzey Makedonya’nın dünya futboluna son armağanı olan Eljif Elmas, bütün benliğiyle birlikte 2022 FIFA Dünya Kupası bileti için oynanacak finale hazırlanıyor.

Kuzey Makedonya Milli Takımı bilindiği üzere son yıllarda futboldaki en büyük sürprizlerden birini gerçekleştirdi. Geçtiğimiz Perşembe akşamında İtalya’nın Palermo kentinde son Avrupa Futbol Şampiyonu İtalya’ya konuk olan Kuzey Makedonya Milli Takımı’na çok az şans veriliyordu.

Zira rakip daha aylar öncesinde Euro 2020’de tüm rakiplerini geride bırakarak kupaya uzanmış bir ekipti. Üstelik her ne kadar 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri gruplarında ikinci de olsalar, 1 yenilgi bile almamışlardı.

Tüm bu kıstaslara bir de Eljif Elmas’ın da çok yakından tanıdığı dünyaca ünlü İtalyan futbolcular eklenince Kuzey Makedonya’nın görevi imkansıza yakın görünüyordu. Buna karşın futbol bir kez daha imkansız diye bir şey olmadığını gösterdi.

90 + 2’de gelen gol İtalya Milli Takımı’nın umutlarını yıkarken Kuzey Makedonyalı futbolculara hayal dahi edemeyecekleri büyük bir mutluluk yaşattı. Play off potasının diğer tarafında sevinen taraf ne yazık ki Portekiz Milli Takımı olunca, bu iki takım tek bir bilet için karşı karşıya gelmeye hazırlandı.

Makedonya Portekiz Karşısında Daha Önce Neler Yaptı

Avrupa’nın ve hatta dünyanın en elit milli takımlarından biri olarak gösterilen Portekiz Milli Futbol Takımı, kadrosunda her daim üst düzey futbolcuları barındırmıştır.

Eusebio’dan Figo’ya, Rui Costa’dan Querasma’ya birçok yıldız isim Portekiz formasıyla dünya futbolunda iz bırakmışken tüm bunların ötesinde bir başka oyuncu daha bu formayla sayısız başarılar kazandı.

Bu isim elbette tüm dünyanın adını ezbere bildiği Cristiano Ronaldo’dan başkası değildi. Dünya futbol tarihinin en çok gol atan futbolcusu unvanını elinde tutan makine, Portekiz takımına tarihinin ilk Avrupa Şampiyonası zaferini getirmişti.

Portekiz ve Kuzey Makedonya’nın tarih boyunca yaptığı 2 maça baktığımızda bu kadar güçlü bir kadro olmasına karşın arada çok büyük fark olmadığını görüyoruz. Zira bu 2 maçtan 1’i berabere biri ise 0 – 1’lik Portekiz üstünlüğü ile bitmişti.

Her iki maçın da hazırlık karşılaşması olması, takımlar arasındaki ilk resmi maçın 29 Mart 2022’deki karşılaşma olacağını gösteriyor. Rakibini henüz hiç yenemeyen Kuzey Makedonya, Eljif Elmas ve arkadaşlarından bir mucize daha bekliyor.

Eljif Elmas Geri Dönüyor

eljif elmas

İtalya karşılaşmasında kart cezası sebebiyle oynayamayan Eljif Elmas, Kuzey Makedonya’nın faal en büyük yıldızı olması sebebiyle taraftarların çok şey beklediği bir isim.

Bu beklentiyi önceki maçta cezası yüzünden karşılama fırsatı olmayan Eljif Elmas için Portekiz maçı belki de kariyerinde şu ana kadar çıktığı en büyük maç olacak. Çünkü ortada sadece bir 90 dakika ve Katar bileti var.

Haliyle baskının dozu da Makedonyalılar için hiç olmadığı kadar yüksek. Eğer Eljif Elmas takımı için atacağı goller veya performansıyla bileti almayı başarırsa, Kuzey Makedonya tarihinde ilk kez Altın Kupa’ya gidecek.

Türk halkının büyük bir bölümü de Eljif Elmas ve Kuzey Makedonya’yı destekleyecek.