Eljif Elmas Dünya Kupası Hayallerine Veda Etti

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play off finalinde Eljif Elmas ve Kuzey Makedonyalı arkadaşlarının hayallerini Portekizli Bruno Fernandes bitirdi.

Kuzey Makedonya uzun yıllar hatırlanacak bir eleme süreci geçirdi. Katar 2022 FIFA Dünya Kupası yolunda birbirinden zorlu rakiplerle dolu eleme potasına düşen Kuzey Makedonya Milli Futbol Takımı’na kimse şans vermiyordu.

Zira Eljif Elmas ve arkadaşlarının 2022 FIFA Dünya Kupası yolunda İtalya Milli Futbol Takımı, Portekiz Milli Futbol Takımı ve Türkiye Milli Futbol Takımı gibi zorlu rakipler vardı.

Eşleşmeler belli olduğunda Portekiz Milli Futbol Takımı, A Milli Takımımız ile eşleşti. Diğer tarafta Kuzey Makedonya Milli Futbol Takımı’nın rakibi ise İtalyanlar olmuştu.

Cristiano Ronaldo’nun belki de son turnuvası olmaya aday olan 2022 FIFA Dünya Kupası öncesinde Portekizliler ilk maçı evlerinde oynamanın avantajını kulandılar. Bunun üstüne Türkiye Milli Futbol Takımı, teknik direktör Stefan Kuntz önderliğinde ilk yarıyı adeta çöpe atınca işleri kolaylaştı.

Yine de ikinci yarıda Burak Yılmaz’ın bir golüyle ümitlenen milliler, yine Burak Yılmaz ile o ümitleri hayal kırıklığına teslim etti. Burak Yılmaz’ın kaçırdığı ve yıllar yılı unutulmayacak o penaltı, takımımızın 2022 FIFA Dünya Kupası ümitlerini de tüketti.

Diğer yandan Kuzey Makedonya Milli Takımı, aynı saatlerde devam eden maçta tarih yazıyordu. Palermo’da 90 artılarda gelen gol ile son Avrupa Futbol Şampiyonu İtalya Milli Futbol Takımı eleniyordu.

Üstelik bu maçta Kuzey Makedonya’nın en değerli oyuncusu olan ve takımın yıldızı konumundaki Eljif Elmas yoktu.

Kuzey Makedonya’nın rüyayı gerçekleştirmek için artık önünde tek engel Portekiz kalmıştı. Cristiano Ronaldo karşısında Eljif Elmas ve arkadaşları için ülke tarihine isimlerini altın harflerle kazıyabilecekleri bir 90 dakika vardı.

Yıldız Oyuncu Hayalleri Sona Erdirdi

Portekiz Milli Futbol Takımı, Türkiye ile oynadıkları maçın ardından hem Ay Yıldızlı takımımızı yendikleri için hem de play off finalinde Kuzey Makedonya ile karşılaştıkları için çok sevinçliydiler.

Zira Kuzey Makedonya karşısında Dragao Stadyumu’nda net favori onlardı. Maçtaki ilk düdüğün çalmasıyla birlikte yoğun bir taraftar desteğini arkasına alan Portekiz, yine de bu desteğin karşılığını sahada pek veremedi. Kuzey Makedonya iyi kapandı, Eljif Elmas ve arkadaşları çok iyi mücadele ettiler.

Buna karşın dakika 32’de defansta yapılan büyük hata pahalıya mal oldu. Cristiano Ronaldo, soğukkanlılıkla asistini yaptı ve Bruno Fernandes golü attı. Bruno Fernandes, ikinci yarıda bu kez Jota’nın asistinde golü yaparak skoru 2 – 0’a getirdi ve Makedonyalıları eve gönderdi.

Eljif Elmas Maç Boyunca Ne Yaptı

eljif elmas

Karşılaşmaya ilk 11’de başlayan Eljif Elmas, ne yazık ki güçlü Portekiz karşısında etkisiz bir performans gösterdi.

87 dakika oyunda kalan yıldız orta saha oyuncusu sadece 30 kez topla buluştu. %78 isabet oranıyla arkadaşlarına 18 pas verebilen Eljif, sadece 1 şut pasıyla bu noktada sınıfta kaldı.

Maçı 0 şut 0 top kapma ve 0 faul ile sonlandırarak milli kariyerindeki en etkisiz maçlardan birini oynadı.