Eljif Elmas Türkiye Formasını Giyebilirdi

Son günlerin en çok konuşulan isimlerinden olan Eljif Elmas, Kuzey Makedonya Milli Takımı’nı seçmese Türkiye Milli Futbol Takımı formasıyla mücadele edebilirdi.

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde inanılmaz bir sürpriz yaparak play off turunun ilk maçında Palermo’da İtalya Milli Futbol Takımı’nı elemeyi başaran Eljif Elmas’ın arkadaşları bütün dünyada şok etkisi yaratmışlardı.

Eljif Elmas’ın cezası nedeniyle forma giyemediği maçta, Avrupa’nın ve hatta dünyanın en güçlü birkaç milli takımından biri olan İtalya’yı attığı son dakika golüyle elemeyi başaran Kuzey Makedonya bir anda tüm dünyanın sempatisini kazanmıştı.

Takımın kadrosunda bulunan ve en değerli oyuncu konumunda gösterilen 22 yaşındaki genç orta saha oyuncusu Eljif Elmas da tıpkı arkadaşları gibi günlerce manşetlerden inmedi.

Portekiz Milli Futbol Takımı karşısında da Kuzey Makedonya Milli Futbol Takımı’nın en önemli kozu olarak Eljif Elmas gösteriliyordu. Buna karşın ne yazık ki Kuzey Makedonya Milli Futbol Takımı, bir bütün olarak kötü performans gösterdi.

Portekiz ekibinin yıldızlarla bezeli ve Cristiano Ronaldo’ya sahip olan kadrosuna karşın varlık gösteremeyen oyunculardan biri de Eljif Elmas idi. Maç sonunda skor olarak 2 – 0 mağlup olmalarına karşın Kuzey Makedonyalı oyuncular bu noktaya kadar gelerek hemen tüm futbol kamuoyunun takdirini kazanmayı başardılar.

Kuzey Makedonya Olmasa Türkiye Olabilirdi

Hatırlanacağı üzere Eljif Elmas’ın ülkesinden ilk çıkışı Türkiye rotasıyla olmuştu. Fenerbahçe Spor Kulübü’ndeki profesyoneller, o günlerde Kuzey Makedonya futbolunun geleceği açık ara en parlak futbolcusu olarak gösterilen Eljif’i Türkiye’ye getirmeyi başarmışlardı.

Türkiye’deki kariyerine sarı lacivertli formayla başlayan Eljif Elmas, maalesef Fenerbahçe’nin sıkıntılı günlerinde takıma katılmıştı. Buna rağmen oynadığı birçok maçta gösterdiği yıldız kumaşı, futboldan anlayan herkes için onun ileride ne kadar kaliteli bir futbolcu olacağını gösteriyordu.

Bunu fark edenlerden biri de dönemin Türkiye Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü ve Futbol Genel Direktörü olarak görevini sürdüren Fatih Terim olmuştu.

Kurt teknik direktör, Türk kökenleri de bulunan Eljif’in milli takım havuzuna katılması için gerekli çalışmaları başlatmıştı. Türkiye Futbol Federasyonu her ne kadar bu konuda gerekli çalışmaları yapsalar da sonuç “bizim adımıza” başarıyla nihayete erememişti.

Eljif Elmas Ata Toprağını Seçti

eljif elmas

Elbette Eljif’in bu kararının anlamak için çok fazla düşünmeye gerek yoktu. Zira oyuncunun ailesi uzun yıllardır Makedonya’da yaşıyorlardı. Böyle olunca tüm çocukluğu ve gençliği Makedonya’da geçen Eljif’in de kendini daha çok bağlı hissettiği tarafı seçmesi normaldi.

Her ne kadar Türkiye Milli Futbol Takımı’nın oyuncu havuzunda profiller olarak Kuzey Makedonya Milli Takımı’ndan çok daha yüksekte konumlandığını söylesek de Eljif Elmas ve arkadaşları da kendi milli takımlarını son birkaç yılda saygın bir konuma getirdi.

Buna karşın insan düşünmeden edemiyor… Eğer Eljif bizim takımımızı seçmiş olsa şu anda orta saha rotasyonunda Hakan Çalhanoğlu, Orkun Kökçü, Yusuf Yazıcı, Cengiz Ünder gibi uluslararası yıldızlarımızın yanına onun adını da yazabilir ve belki de takımdaki yaratıcılık sorununa böyle çare bulabilirdik.