Eljif Elmas Büyük Sorumlulukla Portekiz’e Karşı

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nin en büyük sürprizini Eljif Elmas ve arkadaşlarının forma giydiği Kuzey Makedonya İtalyayı deplasmanda eleyerek yaptı.

Kuzey Makedonya’nın 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde gruplarda gösterdiği performans birçok kesim tarafından sürpriz olarak algılanmıştı.

Kendine has mütevazi oyun karakteri ve oyuncu kadrosuyla hiçbir zaman Avrupa futbolunda çok da iddialı olamayan Kuzey Makedonya, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde adeta tarih yazmıştı.

Grupta Lihtenştayn, Almanya, Ermenistan, Romanya ve İzlanda milli takımlarıyla mücadele eden Kuzey Makedonya, kadro yapısı itibariyle Lihtenştayn ve Ermenistan’ın üzerinde olsa da diğer 3 takımın gerisindeydi.

Zaten grupta Almanya Milli Futbol Takımı ve İzlanda Milli Futbol Takımı favori olarak gösteriliyordu. Grubun plasesi ise Romanya Milli Futbol Takımı idi. Buna karşın Kuzey Makedonya, Eljif Elmas önderliğinde grupta inanılmazları başardı.

Kuzey Makedonya Yükselişin Sinyallerini O Maçta Verdi

eljif elmas

Kuzey Makedonya Milli Futbol Takımı, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri grubunda Lihtenştayn’ı 5 – 0 yendiğinde kimse bunu garipsemedi.

Ancak 31 Mart 2021’de oynanan Almanya maçında, deplasmanda alınan 1 – 2’lik galibiyet herkesi şoka uğratmıştı. O maçta galibiyet golünü atan Eljif Elmas günlerce manşetleri süslemiş ve herkesi Kuzey Makedonya’nın futboldaki gelişiminin farkına varmıştı.

Grup maçları boyunca sadece Romanya’ya 3 – 2 ve Almanya’ya 0 – 4 mağlup olan Kuzey Makedonya Milli Futbol Takımı, çok büyük bir sürpriz yaparak kendini 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play off aşamasına atmıştı.

Play off potasında en zorlu tarafa düşen Kuzey Makedonya, önce son Avrupa Şampiyonu İtalya ile oynayacaktı. Herkes bu maçın sonucunu önceden biliyor gibi davranmış ve tüm otoriteler İtalya’nın play off finalindeki rakibinin kim olacağına odaklanmıştı. Çünkü İtalya zaten Kuzey Makedonya’yı eleyecekti ve finalde Türkiye veya Portekiz’in rakibi olacaktı.

Ancak beklentiler şok edici bir biçimde boşa çıktı. Kuzey Makedonya, İtalya’yı Eljif Elmas ve Tihomir Kostadinov’un cezaları nedeniyle oynamadıkları maçta 0 – 1 yenerek herkesi şoke etti.

Son Avrupa Şampiyonu’nu 2022 FIFA Dünya Kupası’ndan eden takım, şimdi Portekiz karşısında bir imkansız görevi daha başarmak isteyecek.

Eljif Elmas Ronaldo Karşısında En Büyük Koz

Kuzey Makedonya’nın Portekiz Milli Futbol Takımı ile oynayacağı kritik maç öncesinde, bütün ülkede büyük bir coşku havası hakim. Zira takım 2022 FIFA Dünya Kupası biletini alamasa bile İtalya karşısındaki galibiyet çoktan tarihi zaferler listesinde yerini aldı.

Bununla birlikte Eljif Elmas ve Tihomir Kostadinov’un cezalarının bitecek olması, Makedonyalıları da umutlandırıyor. Özellikle takımın tartışmasız yıldızı olan Eljif Elmas’ın geri dönüşü, umutları da arttırıyor.

Portekiz’in süper yıldızı Cristiano Ronaldo karşısında Makedonyalıların en büyük kozu olacak Eljif Elmas, Almanya ve İzlanda maçlarındaki performansını bir kez daha gösterirse futbol tarihinin en özel sonuçlarından biri ortaya çıkabilir.

Eljif Elmas bunu başarırsa hem kendi rüyasını hem de bir ulusun kaderini değiştirebilir. Başarılar Eljif Elmas!