Napoli’nin Şampiyonluktan Koptuğu Dönemler

Geride sezon Serie A’da çok iyi bir giriş yaparak ligin şampiyonluk adaylarından biri olacağını kanıtlayan Napoli adına sezonun son kısmı gerçekten bir kâbus gibi dönemden geçmişti. Ligin 34’üncü haftasında Empoli deplasmanında sahaya çıkan Mavi Beyazlı takım zayıf rakibi karşısında son 10 dakikasına 2-0 önde girdiği müsabakadan 3-2 mağlup ayrılarak çok kötü bir mağlubiyet aldı ve burada kaybedilen puanlar takımın şampiyonluk ihtimalinin de mucizelere bağlanmasına neden oldu.

Berbat Sonuç

Bu sezon Luciano Spaletti yönetiminde çok iyi bir giriş yapan Napoli, İtalya Ligi Serie A’da kesinlikle şampiyonluğu hedefleyecek bir takım görüntüsündeydi ancak takımın son haftalarda aldığı kötü sonuçlar bu ihtimali neredeyse ortadan kaldırdı.

Ligin 34’üncü haftasında deplasmanda sahneye çıkan Eljif Elmas’ın takımı, maçta 2-0’ı da bulan taraftı ve son 10 dakikaya da bu 2 farklı üstünlükle girdi. Bununla birlikte 7 dakikada gelen 3 gole engel olamayan Mavi Beyazlı takım sahadan da 3-2 mağlubiyetle ayrılarak üst üste 3’üncü maçından da puan kaybıyla ayrıldı.

Bu 3 maçta 2 mağlubiyet ve 1 beraberlik alarak 8 puan kaybeden Napoli, bu sonuçlarla birlikte şampiyonluk şansını fiilen kaybetti. Zira takımın eşit sayıda maç oynadığı Milan’ın 7 puana düşmesi kadar Inter’in de maç eksiği olmasına rağmen 6 puan gerisinde olduğu düşünüldüğünde neredeyse hiç şansı olmadığını anlamak daha kolay oluyor.

 Bu kadar iyi başlanan bir sezonda bu kötü gidişatın nereden kaynaklandığını anlamak gerçekten güç. Takım lige ilk 12 maçında hiç kaybetmeden giriş yapmış ve bu maçların büyük çoğunluğunu da 3 puanla tamamlamıştı. Sadece bu girizgâh dahi takımın şampiyonluk şansını diğer rakiplerine göre katbekat arttırırken bu durumun neden kaynaklandığını sorgulamak taraftarın da en doğal hakkı olarak görülmeli.

Geriye kalan 4 maçından 4 galibiyet çıkarsa bile şampiyonluk şansı çok yüksek olmayan Napoli için bu form durumunda 4’te 4 hedefinin de çok gerçekçi olmadığını ifade etmekte fayda var. Hele ki Empoli karşısında alınan bu kötü mağlubiyet takımda ekstra moral bozukluğu yaratacaktır.

Elmas Değer Kaybediyor

Öte yandan takımın en önemli isimlerinden biri olan ve futbolseverlerin Türkiye’den de tanıdığı Eljif Elmas’ın da tıpkı Mavi Beyazlı kulübü gibi bir süreçten geçtiğini ve çok iyi işler çıkararak başladığı sezonda tam anlamıyla dibe vurduğunu söylemekte fayda var.

Kuzey Makedonyalı oyuncu bu maçta sakatlığı nedeniyle forma giyemedi ancak son haftalarda da zaten çok kısa süreler alabiliyordu. Tüm bu süreçlerden sonra gelecek sezona bir yapılanmayla girmeiy planladığı iddia edilen Napoli Eljif Elmas’ı da gözden çıkarmayı düşünebilir.

Bununla birlikte Elmas soyadı gibi elmas değerinde bir oyuncu ve İtalya’nın devleri de dahil olmak üzere pek çok takım 22 yaşındaki oyuncuyu isteyecektir.