Altay’da Beklentiler Farklı

Geride kalan sezonda Süper Lig’de beklentilerin altında kalan bir performans sergileyen ve lige veda eden Altay, bu sezon TFF 1.Lig’e de iyi bir başlangıç yapamadı. İzmir temsilcisi ligin ilk haftasında kendi sahasında konuk ettiği Samsunspor karşısında etkisiz bir performans ortaya koyarken sahadan 2-0 mağlup ayrılmaktan da kurtulamadı. Bununla birlikte takımın yeni sportif direktörü Tuna Üzümcü, taraftarları sabırlı olmaya davet etti ve gelecek haftalarda daha iyi olacaklarını belirtti. 

Biraz Sabır Gerek

Geride kalan sezonda Süper Lig’e yaptığı iyi girişin devamını getiremeyen Altay için sezonun diğer kısmı kelimenin tam anlamıyla kâbus gibi geçmiş ve İzmir temsilcisi 17 seneden sonra döndüğü lige tutunmayı başaramamıştı.

Bununla birlikte yapılan transfer hamlelerin başarısız olmasına bir de maddi külfet eklenince Altay transfer yasağıyla da uğraşmak zorunda kalmış ve tahtayı açmayı başaramamıştı. Tüm bu olumsuz etmenler alt alta eklenince Siyah Beyazlı ekip adına yine oldukça zorlu bir sezon başladı.

Sezonun ilk haftasında lige transferleriyle damga vurmayı hedefleyen Samsunspor’u konuk eden Altay, sahadan 2-0 mağlup olarak ayrılırken skorun yanı sıra oyun da taraftarların canını sıkacak cinstendi.

Nitekim taraftarlar da sosyal medya üzerinden takımlarının son durumuyla alakalı olarak tepkilerini göstermişlerdi. Bu konuyla alakalı olarak yetkili ağızdan bir cevap ilk kez geldi. Takımın yeni sportif direktörü Tuna Üzümcü, taraftarları birkaç hafta daha sabretmeye davet etti. 

Samsunspor karşısında kötü mücadele etmediklerini, kamp yapmayan Paixao ve Naderi ile hazır olmayan Özgür ve sakat Deniz gibi oyuncuların dönmesiyle daha diri bir Altay izleteceklerini belirten Tuna Üzümcü, “Ligin 5. haftasından sonra sahada çok farklı bir Altay olacak. Sabırlı olmak gerekiyor” dedi.

Sahne Gençlerde Olacak

Tüm bunlarla birlikte kulübün altyapısının oldukça değerli olduğunu hatırlatan Altay Sportif Direktörü, çok yetenekli gençlerinin olduğunu belirtti ve 11’de yer alan oyuncuların da bu cinsten isimler olduğunu ifade etti. 

Genç oyuncuların ellerinden geleni yaptıklarını ve şu an için şans bulamayanların da gelecek dönemlerde şans bulacaklarını sözlerine ekleyen Tuna Üzümcü, Altay’ın geleceğinin emin ellerde olduğunu belirtti. 

Gençlerin profesyonel oyuna ve hayata alışacaklarını hatırlatan sportif direktör, aynı şekilde tecrübeli oyuncuların da zamana ihtiyacı olduğunu hatırlattı ve bu bağlamda taraftarlardan sabır istedi. 

Spor Toto 1. Lig’de transfer yasağı nedeniyle altyapı ağırlıklı kadroyla mücadele eden Altay, henüz 5 yaşında futbola siyah-beyazlı kulüpte adım atan 17 yaşındaki Efe Sarıkaya’nın U18 Milli Takım’a davet edilmesiyle gururlanmıştı. 

Geçen sezon Süper Lig ’de mücadele eden Altay’da ligin 37’nci haftasında İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan Trabzonspor karşılaşmasında ilk kez profesyonel maçına çıkan, son hafta oynanan Kasımpaşa maçında da 90 dakika süre alan Efe, performansı ile dikkat çekmişti. Teknik Direktör Sinan Kaloğlu’nun verdiği forma şansını iyi değerlendiren Efe Sarıkaya, bu sezonnu ilk haftasında Alsancak Mustafa Denizli Stadı’nda oynanan Yılport Samsunspor müsabakasında da ilk 11 başladı ve 90 dakika sahada kaldı.