Napoli’de Marcao İddiaları

Bu sezon Serie A’nın son düzlüğünde istediği performansın uzağında kalan Napoli adına sezonun geneli iyi geçti ve takım önemli işler de başardı. Son haftalardaki performans nedeniyle önce liderlik sonra da 2’ncilik koltuğunu kaptırmak zorunda kalan Mavi Beyazlı takım buna rağmen 3’üncü olarak Şampiyonlar Ligi biletini cebine koydu. Bununla birlikte Barcelona’ya gideceği iddia edilen Kalidou Koulibaly’nin yerini doldurabilmek adına savunmacı arayışına giren İtalyan temsilcisi, Fenerbahçe’nin başarılı savunmacısı Kim Min-Jae’ye alternatif olarak Galatasaray’ın savunmacısı Marcao’yu da listede tutuyor.

Türkiye’nin Başarılı Savunmacıları

Bu sezon Serie A’nın son düzlüğünde sergilediği başarısız performans nedeniyle çok yaklaştığı şampiyonluğu kaçıran Napoli’de gelecek sezonun kadro planlamaları başlamış durumda ve İtalyan temsilcisinin bu yaz transfer dönemini hareketli geçirmesi bekleniyor.

Mavi Beyazlı ekipte birçok oyuncu kulüpten ayrılırken birçok oyuncunun daha gitmesi söz konusu görünüyor. Fenerbahçe’den 16 Milyon Euro bonservis bedeli karşılığında transfer edilen Eljif Elmas’ın da bu oyunculardan biri olduğunu belirtmekte fayda var.

Öte yandan kulübün savunmacı arayışında olduğu net bir şekilde biliniyor. Savunmanın belkemiği olan Kalidou Koulibaly ile alakalı olarak uzun süredir devam eden Barcelona iddiaları artık iyiden iyiye ciddileşti ve tecrübeli savunmacının Katalan ekibine gitmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Böylesi bir boşluğu doldurabilmek adına en uygun adayı arayan Napoli’de bu bölgeye transfer edilmek istenen oyunculardan birinin Fenerbahçe’nin Güney Koreli savunmacısı Kim-Min Jae olduğu birçok kez basına yansımıştı.

Ancak oyuncunun Dünya Kupası’nda göstereceği performansla alakalı olarak Fenerbahçe biraz daha elinde tutmayı hedefliyor. Bu durum da Napoli’yi başka savunmacılara yöneltiyor. Örneğin yine basında yer alan iddialara göre Galatasaray’ın başarılı savunmacısı Marcao da İtalyan temsilcisinin listesinde bulunan isimlerden biri.

Başarılı savunmacı bu sezon Galatasaray’ın hem en çok tartışılan hem de en çok güvenilen isimlerinden biri oldu ve bilhassa UEFA Avrupa Ligi’nde sergilediği başarılı performansla değerine değer katmayı bildi.

Öte yandan Galatasaray’ın bu bağlamda nasıl bir karar vereceğini kestirmek bir hayli zor. Şu sıralar yeni yönetim belirleme telaşı içerisinde olan Sarı Kırmızılı kulübün yeni yönetim görevinin başına geçene kadar herhangi bir transfer operasyonuyla alakalı karar vermeme tavrı devam ediyor.

Ezeli Rakibin İsteği

Öte yandan hatırlanacağı üzere Marcao bu sezonun daha hemen başında oynanan Giresunspor maçında Kerem Aktürkoğlu’na saldırmış ve bu durum büyük bir tepki toplamıştı. O dönem kadro dışı kalan oyuncunun kulüpten gönderilmesine dair bir istek de oluşmuştu.

İşte o dönemde devreye giren takımlardan birisi de Napoli’nin ezeli rakiplerinden biri olan Roma’ydı. Jose Mourinho’nun takımı Brezilyalı savunmacıyı kadrosuna katabilmek adına Galatasaray ile temasa geçmiş ancak iki taraf arasındaki görüşmelerden bonservis konusundaki anlaşmazlık nedeniyle olumlu bir kararın çıkmaması bu transferin gerçekleşmesine engel olmuştu.