Kuzey Makedonya’dan Çıkan Önemli İsimlerden Biri Eljif Elmas

İtalya’da beğenilen genç orta saha Eljif Elmas, Kuzey Makedonya’nın en büyük şehri ve başkenti olan Üsküp şehrinde 24 Eylül 1999 tarihinde dünyaya geldi. Şu anda başarılı bir şekilde İtalya’nın önde gelen ekiplerinden bir tanesi olan Napoli forması giyen Eljif Elmas 182 cm boyundadır. Napoli forması giyen Eljif Elmas 74 kilogram ağırlığında idi.

Kuzey Makedonyalı orta saha oyuncusu sağ ayağını kullanan bir oyuncu. Zorunda kalındığında kanatlarda da forma giymiş olan 22 yaşındaki futbolcunun asıl mevkii merkez orta saha olarak biliniyor. Orta sahada da ihtiyaç duyulduğu zaman on numara pozisyonunda sahaya çıktığı maçlar olsa da merkez orta saha için oldukça önemli bir yetenek setine sahip ve gelecek adına da iyi bir potansiyele sahip. Kuzey Makedonyalı oyuncu henüz 22 yaşında olmasına rağmen İtalyan devi Napoli’nin önem verilen ve dikkat çeken isimlerinden bir tanesi haline geldi. Potansiyeline ve gençliğine bakılırsa Eljif Elmas, gelişimini sürdürdüğü taktirde daha da büyük kulüplere gidip dünyaca ünlü takımların parçası haline gelebilir. Avrupa futbolunun zirve organizasyonu olan UEFA Şampiyonlar Liginde final oynama hatta kazanma başarısı bile gösterebilir.

Kuzey Makedonyalı 1

Kuzey Makedonyalının Kariyerindeki Durakları

İtalya’nın köklü ekibi Napoli forması giyen Eljif Elmas, futbol hayatına Kuzey Makedonya ekiplerinden Rabotnicki altyapısında başladı. 2015 – 2017 yılları arasında Rabotnicki A takımına çıktı ve Rabotnicki ’de 46 maça çıkan Eljif Elmas, sergilediği performans ve genç yaşı ile oynadığı sürelerle çok dikkat çeken bir isim oldu. Birçok takımın genç izleme ağına takılan bir isim oldu.

Süper lig ekibi Fenerbahçe, kuzey Makedonya ekibi Robotnicki’ye 180 bin € bonservis ücreti ödeme yaptı. Fenerbahçe ile ilk sezonunda 7 maçta forma şansı bulmasına rağmen sahada yalnızca 162 dakika kaldı. Fenerbahçe ile 2. Sezonunda ise 40 maçta sahaya çıkmayı başardı ve 2490 dakika sahada kaldı. Genç oyuncu 2018 – 2019 sezonunda 4 gollük katkı verdi ve hem Avrupa maçlarında hem de süper lig maçlarındaki performansı ile önemli takımların dikkatini çekmeyi başardı. Fenerbahçe’de geçirdiği 2 sezon sonrasında İtalyan devi Napoli’ye 16 milyon € bonservis bedeli ile transfer oldu. Bu bonservis bedelinin yanı sıra başarı primleri ve sonraki satıştan pay maddesi de bulunuyordu.

Kuzey Makedonyalı

Napoli’nin 7 Numarasının Bu Sezonki Performansı

Kuzey Makedonyalı Eljif Elmas, Serie A’da 37 maça çıkarken 1600 dakika süre buldu. UEFA Avrupa Liginde 8 maçta sahaya çıktı ve 618 dakika mavi beyazlı formayı terletti. 1 maçta ise İtalya Kupasında sahaya çıktı ve 12 dakika mücadele etti.

Eljif Elmas Bu sezon toplamda 7 kez fileleri havalandırırken 6 kez ise asist katkısı vermeyi başardı.