Fenerbahçe’nin Değişmeyen Arayışı

Bu sezon Süper Lig’de yine aradığını bulamayan Fenerbahçe, buna rağmen son haftalarda gösterdiği başarılı performansla birlikte 2’incilik koltuğuna oturdu ve Avrupa kupalarına gidebilmek adına büyük bir avantaj elde etti. Bununla birlikte gelecek sene düşmesi kesin gibi görünen yayın gelirleri ve daralan yabancı kuralı nedeniyle genç oyuncularına daha çok şans vermeyi hedefleyen Sarı Lacivertli takım, 2019/2020 sezonunda 16 milyon Euro’ya gönderdiği Eljif Elmas gibi oyuncular arıyor.

Değerlendir ve Sat

Bu sezon Süper Lig’de yine beklentileri karşılayamayan ve bir sene daha şampiyonluk hasreti çekmek zorunda kalan Fenerbahçe’de gelecek sezona dair neler yapılabileceği tartışılıyor.

Sarı Lacivertli takımda birçok dinamiğin değişeceği kesin. Şu sıralar ligin en başarılı teknik direktörlerinden biri olan İsmail Kartal geçici olarak göreve getirildi ve gelecek sezona onunla mı yoksa bir başka teknik adamla mı başlanacak belli değil.

Bununla birlikte takımın verim alamadığı birçok yabancı oyuncusu bulunuyor ve bu oyuncularla yolların ayrılması planlanıyor. Öte yandan gelecek sezon yayın gelirleri düşecek gibi görünüyor ve daralması planlanan bir yabancı kuralı da takımların elini zorlaştırıyor.

Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde hemen hemen tüm takımlarda olduğu gibi Fenerbahçe’de de genç oyunculara veya düşük bedelle alınabilecek ancak yüksek bonservislere satılabilecek oyunculara olan ilgi artıyor.

Bu bağlamda Eljif Elmas’ı 16 milyon Euro karşılığında Napoli’ye gönderen Sarı Lacivertli takımda Atilla Szalai ve Kim-Min Jae gibi oyuncularda bu gruplar içerisine dahil ediliyor. Öte yandan Muhammed Gümüşkaya, Ferdi Kadıoğlu ve Arda Güler gibi yetenekli genç oyuncularla birlikte bir iskelet oluşturuluyor.

Ancak bahsi geçen düşük bedelli yüksek potansiyelli oyuncular konusunda pek bir gelişme yok. Bu zamana kadar basına en net yansıyan isimse yine Eljif Elmas gibi Makedon olan Enis Bardhi olarak gözüküyor.

Kulübün İnisiyatifi

2017/2018 sezonunda Macar temsilcisi Ujpest’ten İspanyol temsilcisi Levante’ye transfer olan Enis Bardhi, tıpkı Eljif Elmas gibi On Numara bölgesinde forma giyen bir oyuncu. Bununla birlikte oyuncu İspanya’ya giderken sadece 1 milyon 500 bin Euro bonservis bedeli ödenmişti ancak şu an 9 milyon Euro gibi bir bonservis bedeli görünüyor.

Öte yandan oyuncunun sözleşmesi bu sezonun sonunda bitiyor. Bu bağlamda eli kuvvetli olan Fenerbahçe’ye kötü haberse oyuncunun sözleşmesinde kulübün inisiyatifinde olan 2 senelik opsiyon bulunması.

Bu da eğer Levante oyuncusunu gözden çıkarsa bile 2 sene sözleşmesini uzattıktan sonra daha yüksek bir bedelle satabileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte basına yansıyan haberlere bakıldığında Fenerbahçe’nin eski golcüsü Vedat Muriqi’nin de Enis Bardhi’ye Fenerbahçe’yi önerdiği ve oyuncunun da Türkiye’ye gelmeye sıcak baktığı ifadeleri geçiyor.

26 yaşındaki yetenekli oyuncu, bu zamana kadar 156 maça çıktığı İspanyol temsilcisinde 24 gol ve 14 asistlik katkı sağlamayı başardı.