Eljif Elmas’ın Takımı Fenerbahçe’yi Sevdi

Fenerbahçe formasıyla gösterdiği başarılı performans sonrası İtalya’nın en önemli temsilcilerinden Napoli’ye transfer olan Eljif Elmas, Napoli’de Fenerbahçe adına olumlu bir referans olmuşa benziyor. Zira İtalyan temsilcisi Eljif Elmas’tan sonra bir başka Fenerbahçeli oyuncuyu daha kadrosuna katmayı planlıyor. O oyuncu ise Fenerbahçe savunmasının vazgeçilmezi haline gelen ve ligin en iyi savunmacılarından biri olarak gösterilen Kim-Min Jae’den başkası değil.

Napoli Duvarı

2017/2018 sezonunda Kuzey Makedonya temsilcisi Rabotnicki’den 180 bin Euro gibi cüzi bir ücretle transfer edilen Eljif Elmas, Fenerbahçe’de gösterdiği başarılı performansla resmen parlamıştı.

22 yaşındaki Makedon oyuncu, kendisine olan güveni, güvenilir ve istikrarlı oyunu ve üstün yetenekleri sayesinde birçok Avrupa takımının dikkatini çekmeyi başarmıştı. 2019/2020 sezonunda İtalya’nın en başarılı ekiplerinden birisi olan Napoli’ye transfer olan Eljif Elmas için İtalyan temsilcisi tam 16 milyon Euro bonservis bedeli ödemişti.

Fenerbahçe ve Türk futbolu için tam ideal bir transfer gelişmesi olan Eljif Elmas, Napoli tarafının da onu gönderen Fenerbahçe’nin de yüzünü kara çıkarmadı. Takımın vazgeçilmez oyuncularından birisi haline gelen 22 yaşındaki merkez orta saha, İtalyan temsilcisinde tam 112 maça çıktı ve bu maçlarda 10 gol ile 7 asist üretti. Eljif Elmas’ın İtalya’ya gitmesinin üzerinden sadece 2.5 sezon geçtiğini düşündüğümüzde oyuncunun ne kadar istikrarlı bir performans sergilediğini tahayyül etmek daha da kolaylaşıyor.

Bununla birlikte Napoli’nin Fenerbahçe’den aldığı oyuncudan memnun kalmış olması, başka oyuncular adına da olumlu bir referans oldu. Uzun bir zamandan beri Fenerbahçe’nin Güney Koreli başarılı savunmacısı Kim-Min Jae’yi takip eden İtalyanlar, sezon sonunda teklif yapmaya hazırlanıyorlar.

Eljif Elmas’tan sonra bir Fenerbahçeliyi daha kadrosuna katmak isteyen Napoli’nin bu transferi gerçekleştirebilmesi adına gözden çıkarması gereken tutarın da 25 milyon Euro’ya yakın olacağı konuşuluyor. Napoli Sportif Direktörü Cristiano Giuntoli’nin önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelerek resmi girişimleri başlatması ve Fenerbahçeli yöneticilerle görüşerek ortak bir zemin araması oldukça muhtemel görünüyor.

Sezon başında Fenerbahçe’ye transfer olan Kim-Min Jae’nin 2025 yılının Haziran ayına kadar Fenerbahçe ile sözleşmesi bulunuyor.

Açık Pazar

Türkiye’deki döviz kurunun dalgalanması ve artması takımları da ne yazık ki daha fakir bir hale getirdi. Borçları çok ciddi derecede artan takımlar adına bu nedenle Napoli gibi takımların teklifleri ister istemez ilgi çekici olmaya başladı.

Bununla birlikte iddialarda yer alan 25 milyon Euro bonservis tutarı her zaman ilgi çekici bir bonservis bedeli. Hele ki Türkiye pazarından çıktıktan sonra başarısız performans gösteren örnekler de düşünüldüğünde Napoli’nin Kim-Min Jae’ye ne kadar inandığını görmek de mümkün.

Türkiye artık ne yazık ki Avrupa ülkeleri için çok ucuz bir pazar haline geldi ve bu durumun ileriki zamanlarda etkisi çok daha fazla görülecek. Ancak Kim-Min Jae özelinde Fenerbahçe’nin tıpkı Eljif Elmas gibi çok başarılı bir politika izlediğini dile getirmek gerekir.