Eljif Elmas’ın Milli Takım Performansı

Milli takım kariyerine erken yaşlarda başlayan Eljif Elmas, genç yaşına rağmen fiziksel ve mental açıdan fark yaratırken, olgun futboluyla kısa süre içerisinde Makedonya A Milli takım seviyesine yükseldi. 22 yaşındaki orta saha, Makedonya’nın son yıllarda turnuvalarda veya elemelerdeki başarılı performansında doğrudan etki yaratmayı başardı.

Eljif Elmas’ın Kuzey Makedonya A Takım Süreci

Kariyerine Makedonya Ligi ekiplerinden Robotnicki’de başlayan Eljif Elmas, küçük yaşına rağmen fiziksel yapısıyla yaşıtlarına göre fark yaratıyordu. Kuzey Makedonya U17 takımına 2015 yılında davet alan Genç futbolcu, ardından Makedonya U18 takımına çağrıldı. 24 Kasım 2015 tarihinde Makedonya U18 formasıyla ilk maçına çıkan Başarılı orta saha, henüz 16 yıl 2 aylıkken yaşça büyük oyunculara karşı mücadele ediyordu. Kuzey Makedonya U17 ve U18 takımlarında 2’şer maça çıktıktan sonra U19 takımına davet alan Eljif Elmas, genç yaşına rağmen fiziksel kalitesiyle rakiplerinden aşağı kalır yanı yoktu ve 8 maçta süre alırken 2 kez rakip fileleri sarsmayı başardı. Ardından U20 takımında 2 maça çıkan Eljif Elmas, o sezon kulüp takımında başarılı bir dönem geçirmişti. Ertesi sezonun başında Kuzey Makedonya U21 takımına davet alan Eljif Elmas, kısa sürede A takıma yükseleceğinin sinyallerini vermeye başlamıştı. U21 takımı Menajeri Blagoja Milevski Eljif Elmas’ı henüz 16 yıl 11 ay 13 günlükken davet etti. İlk maçını 6 Eylül 2016 yılında oynayan Genç futbolcu, U21 takımıyla 9 karşılaşmaya çıktı ve 1 kez gol sevinci yaşadı.

Eljif Elmas Euro 2020 Elemelerinde Fark Yarattı

Başarılı bir sezonun ardından kısa süredeki gelişimiyle fark yarattı. Kuzey Makedonya A Milli takımı Teknik direktörü Igor Angelovski, Eljif’in gelişimini yakından takip ediyordu ki U21 takımında ve kulübünde gösterdiği performansın ardından Dünya Kupası Elemelerinde İspanya’ya karşı oynanacak olan mücadelede A milli takıma davet etti. 11 Haziran 2017 tarihinde İspanya’ya karşı oynanan maçta ikinci yarıda oyuna giren Eljif Elmas, 45 dakika sahada kaldı ve 17 yıl 8 ay 18 günlükken ilk kez A Milli oldu. 2017 yazında Fenerbahçe’ye transfer olan Elmas, Dünya Kupası Elemeleri ikinci maçında İsrail karşısında 83.dakika oyuna girdi ve yaptığı asist ile Kuzey Makedonya’nın galibiyetinde başrol oynadı.

Kuzey Makedonya A Milli Takımıyla toplam 39 karşılaşmaya çıkan Eljif Elmas, şu ana kadar milli takım formasıyla 9 gol 8 asistlik performans sergiledi ve toplam 3.022 dakika sahada kaldı. 2020 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde gösterdiği performans ile Makedonya’nın turnuvaya katılmasında büyük pay sahibi oldu. Elemeleri 4 gol 1 asist ile tamamlayan Genç futbolcu, grubun 6.maçında Letonya’ya karşı yaptığı asistle ve 7.maçta Slovenya’ya karşı attığı 2 golle, Makedonya’yı Euro 2020’ye taşıyan performanslara imza attı. Son olarak 2022 Dünya Kupası Elemeleri grubunda kalitesini ortaya koyan Eljif Elmas, Ermenistan ve İzlanda maçlarında attığı 4 gol ile Makedonya’nın grubu ikinci bitirmesinde katkı sağlamıştı.