Eljif Elmas’ın İki Baharı

Bu sezon Serie A şampiyonluğu adına çok ümitlenen ancak hayal kırıklığına uğrayan Napoli’de benzer bir süreçten geçen isim de Eljif Elmas oldu. Fenerbahçe’nin cüzi bir ücretle kadrosuna kattıktan sonra 16 milyon Euro bonservis bedeliyle İtalya’ya gönderdiği oyuncu Türk futbolseverler tarafından yakından takip ediliyor. Bununla birlikte 22 yaşındaki yetenekli oyuncunun sezonun ikinci yarısında yaşadığı sıkıntılarla birlikte çok iyi bir başlangıç yaptığı sezonu kötü bitirdiğini dile getirmek gerekiyor.

Son Pişmanlık

Bu sezon Serie A’da şampiyonluk mücadelesi veren ekiplerden biri olan Napoli, ligin son dönemlerinde yaşadığı puan kayıpları nedeniyle bir türlü toparlanamadı ve önce matematiksel şansını sonra da 2’incilik koltuğunu kaybetti.

Ligi son anda aldığı puanlarla 3’üncü bitirmeyi başaran Mavi Beyazlı takımın sezon içerisinde yaşadığı hayal kırıklıklarından biri de Eljif Elmas ile alakalı oldu. Yetenekli oyuncu tıpkı kulübü gibi başarıyla başladığı sezonda ilk yarının sonlarına kadar iyi işler de çıkardı.

Çok iyi süreler alan ve takımının vazgeçilmezlerinden biri haline gelen oyuncunun hem İtalya’da hem de Avrupa’da oynanan maçlarda gösterdiği ve gösterme potansiyeli taşıdığı yetenekleri taraftarları ve camiayı heyecanlandırdı.

Ancak ikinci yarının daha hemen başında önce sakatlıklar sonra da Kuzey Makedonya Milli Takım Kampı’nda yaptığı açıklamalar genç oyuncunun başının ağrımasına neden oldu. Türkiye ile İtalya Ligleri arasındaki kıyaslamalardan Napoli’nin güncel durumuna kadar pek çok konuyla alakalı açıklamalar yapan Elmas, bu açıklamaları nedeniyle yöneticilerini çok kızdırdı.

Yetenekli oyuncunun bu esnada sakatlık da yaşaması işlerin kötüye gitmesini hızlandırırken sezonun son dönemlerine bakıldığı zaman başarılı oyuncunun tüm vaktini yedek kulübesinde geçirdiği görülüyor.

Genel Performans

Eljif Elmas bu sezon toplamda 46 resmi maça çıktı ve bu maçlarda 2338 dakika süre bulmayı başardı. Bununla birlikte oyuncunun süre aldığı maçların genel dağılımı da 37 Serie A, 8 Avrupa Ligi ve 1 İtalya Kupası maçı oldu.

Serie A’da oynadığı 37 müsabakada 3 gol atan 22 yaşındaki oyuncu 5 kez de arkadaşlarına gol pasını veren isim oldu. Bu maçlarda 3 kere sarı kart gören Eljif Elmas tüm sezonu hiçbir müsabakada kırmızı kart görmeyerek tamamlamayı başardı.

Öte yandan oyuncunun bu sezon en çok parladığı yer kuşkusuz Avrupa Kupası oldu. Kritik yerlerde sazı eline alan Kuzey Makedon oyuncu, 8 Avrupa Ligi maçında attığı 4 gol ve yaptığı 1 asistle takımının gruptan çıkmasına gerçekten önemli katkı sağladı.

Başarılı oyuncu adına sezonun en unutulmaz müsabakası yine UEFA Avrupa Ligi C Grubu son müsabakasında Leicester City karşısında oynanan müsabakaydı. 3-2 kazanılan maçta takımının 2 golünü atarak gruptan çıkmasına yardımcı olan yetenekli oyuncu, bu noktadan sonra ne yazık ki zirvede kalamadı ve sezon sonunda neredeyse dibi gördü.