ELJİF ELMAS’IN AVRUPA KARİYERİ

24 Eylül 1999’da tarihide Makedonya’nın Skopje kentinde dünyaya gelen Eljif Elmas, futbola Makedonya kulübü olan Rabotnicki’nin altyapısında başlamıştır.

Futbol kariyerine alt yapısında başladığı takım olan Rabotnicki’ de 2015 yılında A Takıma kadar yükselip profesyonel olarak forma giymeye devam etmiştir.

1,82 boyunda olan ve sağ ayağına hakim olan EljifElmas, Makedonya’nın 21 yaş altı takımlarında forma giymiş olan genç futbolcu son olarak da Makedonya A Milli Takımı’na yükselmiştir.

Eljif Elmas çok yönlü bir oyuncu olmasından dolayı On numara mevkisinde oynayabilen genç yetenek, ihtiyaç halinde her iki kanat ve merkez orta sahada da mücadele edebilmektedir.

ELMAS GİBİ PARLAYAN KARİYER

Ülkesin’ de Rabotnicki’ de gösterdiği performansı ile Süper lig ekibi olan sarı lacivertli takım Fenerbahçe’ ye 17 yaşında transfer olmuştu.

Makedon kulübünden sarı lacivertli takım Fenerbahçe transferi de bir hayli sancılı olmuştu diye biliriz.

18 yaşına girmeden transfer olamayan Eljif Elmas o zaman Türkiye’ de ki transfer dönemini de yaş probleminden dolayı sıkıtı da çektiler.

Futbol kariyerine Ülkesi Makedonya’da Rabotnicki’ de başlayan Eljif Elmas 180 bin Euro bonservis bedeli ile sarı lacivertli takım Fenerbahçe ‘ye 2017 – 18 sezonunda transfer olmuştu.

Eljif Elmas ilk takımını olan Rabotnicki’ de son sezonun da ki performansı ile 35 karşılaşmada 7 gol ve 7 asistlik performansı ile sarı lacivertli takımın ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe’ de ise 2018 – 19 sezonun da göstermiş olduğu performansı ile Avrupa’ da ki dev kulüplerinde ilgisini çekmeye başlamıştı.

Genç oyuncu Eljif Elmas sarı lacivertli takım Fenerbahçe ‘ de 2018 – 19 sezonun da 29 lig maçında 1593’ dakika süre alan genç isim 4 gol katkısı sağlamıştı.

Eljif Elmas’ ın bu performansı sonrasında İtalyan devi olan Napoli sarı lacivertli takımın kapısını çalarak genç oyuncusunu transfer etmek istediler ve Eljif Elmas ‘ın şuan da ki Napoli Performansı ile ne kadar doğru işler yaptığını da gösteriyor.

ELMAS’IN AVRUPA KARİYERİ NAPOLİ İLE BAŞLADI

22 yaşındaki genç Makedon futbolcu Eljif Elmas İtalyan devi Napoli ‘ ye 2019 – 20 sezonun da sarı lacivertli takım Fenerbahçe ‘ den 16 Milyon Euro ‘ nun üzerinde bir Bonservis bedeli ödeyerek kadrosuna katmışlardı.

İtalyan devi Napoli 22 yaşında ki bir genç oyuncu için böylesine yüksek bir bonservis bedeli ödeyerek kadrosuna katması da inanılmaz bir durum.

Eljif Elmas ‘a güvenen ve onun kalitesine oyun aklına inanan Napoli kulübü kısa süre sonrasında da zaten meyvelerini almayı başarmışlardı.

Napoli ‘ de tecrübeli teknik direktör LucianoSpalletti ile de çalışma fırsatı bulan Eljif Elmas Napoli de ki performansı ile ismi gibi Elmas gibi parlamaya devam ediyor.

Bu sezon İtalyan ekibinde Eljif Elmas toplam da 28 karşılaşmada 1555’ dakika süre alırken 6 gol ve 3 asistlik performansı ile değerini simdi den 24 Milyon Euro ‘ ya çekmiş durumda.