DEV KULÜPLERİN GÖZÜ ÜZERİNDE OLAN ELİF ELMAS

Kuzey Makedonyalı olan 22 yaşındaki genç oyuncu Elif Elmas İtalya ‘ da Napoli de ki performansı ile birçok dev kulübün dikkatini çekmeyi başardı.

İtalyan ekibi Napoli’ ye sarı lacivertli takım Fenerbahçe’ den 16 Milyon Euro üzerinde bir bonservis bedeli ile kadrosuna kattığı oyuncu bu sezonki performansı ile ne kadar da doğur bir transfer yaptıklarını göstermiş oldular.

Kariyerinde gelişim seviyesini geride bırakan genç 22 yaşındaki genç oyuncu Eljif Elmas artık takımının da vaz geçilmez oyuncularından birisi olmuş durumda.

Napoli’ de bu sezon ki performansı ise kariyerinde büyük bir ilerleme ve gelişim gösteren 22 yaşındaki genç oyuncu Eljif Elmas Seri A gibi savunma ve ikili mücadelesi yüksek olan bir lig de 19 lig maçında 2 gol, 2 de asist yapan Eljif Elmas bu performansı ile takımı için oldukça önemli bir oyuncu olmuş durumda.

FİZİKSEL OLARAK FENERBAHÇE’DE GÜÇLENDİ

17 yaşında sarı lacivertli takım Fenerbahçe’ ye transfer olduğunda fiziksel olarak zayıf ve hazır olmadığı düşünülen genç oyuncu beklenen de daha üçlü çıktı.

Sarı lacivertli takım da özellikle Aykut Kocaman döneminde fiziksel performansa önem veren tecrübeli teknik adam bu anlamda genç oyunun gelişiminde katkısı olan teknik direktörlerden birisidir.

Fiziksel anlamda büyük mesafe kat eden 22 yaşındaki genç oyuncu Eljif Elmas oyun ve teknik açısından ise de Phillip Cocu ve Erwin Koeman döneminde süper lig de birçok karşılaşmada süre verdikleri oyuncuyu aynı mevkilerde de oynatmadılar.

Merkez orta saha oyuncusu olarak bilinen 22 yaşındaki genç oyuncu Elif Elmas sarı lacivertli takım da sol ve sağ kanatlar ile beraber orta sahada 10 numara ve hatta bazı karşılaşmada da her iki bek ‘de bile görev vermişlerdi. Oyun görüşünün gelişiminde oynadığı mevkiler de ki özellikleri ile kendisini çok iyi geliştiren genç oyuncuyu sarı lacivertli takım elinde de daha fazla tutamamışlardı.

ELJİF ELMAS’IN OLUMLU VE OLUMSUZ ÖZELLİKLERİ

22 yaşında olmasına rağmen ilk olarak dikkat çeken özelliği güçlü ve fiziksel olarak kuvvetli bir oyuncu olması. Oyunu oynadığı bölgesine göre özellikle asıl mevki sol çizgi olmalı. Merkez de bazı özelliklerini kullanması muhtemel olsa da özellikle çizgide sürati ve hızlanması ile boş alanlar da çok daha etkili olabiliyor.

Çalım ve adam eksilmeyi top ile oynamayı çok sevmesine rağmen savruk, dağınık bir görüntü sergilemeyerek tam tersi ne yaptığını çok iyi bilen dengeli bir görüntüsü var. Oyun bilgisi ve kapasitesi de yaşına göre bir hayli yüksek olan Eljif Elmas özellikle en değerli özelliği top ile yaptığı çalımlar dan ziyade vücut çalımları oluyor.

Ağırlıklı olarak kullandığı sağ ayağını da iyi kullanan genç oyuncu ayağının dışı ile trivela vuruşlarında çok iyi. Genç yaşına rağmen de oyun içinde sorumluluk almaktan çekinmeyen Eljif Elmas son zamanlar da ki en çok dikkat çeken umut vadeden oyunculardan birisi oldu.

Eljif Elmas için olumsuz özelliklerine bakacak olursak ceza sahası içerisinde iyi bir bitirici değil. Ceza sahası içinde buluştuğu toplar da şutlarında kaleci yada Aut isabet ettiren genç oyuncu bu özelliği en çok dikkat çeken eksisi diye biliriz. Topu rakibin 3. Bölgesine kadar iyi taşıyan Eljif Elmas pas oyununda daha etkili ve net paslar çıkarmalı. Ceza sahası içinde sol ve sağ çaprazlarda daha müsaitte ki takım arkasına daha kaliteli paslar vermeli. Son paslarını ve kararlarını daha iyi ola bilmeli.