Eljif Elmas Kariyeri Boyunca Birçok Zorlu Süreci Atlattı

Fenerbahçe’ye transfer olarak kendisini tüm Türkiye’ye tanıtan Eljif Elmas; zannedilenin aksine her zaman güzel yollardan geçmedi. Genç futbolcu; kariyeri boyunca birçok sıkıntı yaşadı. Ancak, her ne olursa olsun, bu zorlukları atlatmasını bildi. Gelin, 23 yaşındaki futbolcunun kariyerindeki dip noktalarına yakından bakalım!

Genç Futbolcu Küçük Yaşlarda Yeteneği ile Kendisini Gösterdi

24 Eylül 1999 tarihinde Kuzey Makedonya’nın Skopje şehrinde dünyaya gelen Eljif Elmas; futbola birçok çocuk gibi sokakta oynayarak başladı. Henüz küçük yaşlardayken Fenerbahçe ile yolu kesişti. Gitmiş olduğu ilkokulda Ali Sebahattin isimli öğretmeni sayesinde tüm kaderi değişti. Sebahattin’in kurmuş olduğu Fenerbahçe Tefeyyüz isimli okul takımında yer aldı. Hatta, ilkokul yıllarında Fenerbahçe’nin alt yaş takımı ile maç yapmak adına Türkiye’ye dahi geldi. İleride bir gün Fenerbahçe’de oynayacağını bilmeden meşhur Kadıköy Boğası’nın önünde fotoğraf çektirdi.

Eljif Elmas

Eljif Elmas; lise yılları ile beraber tamamen futbola konsantre oldu. 12 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak Hollanda’ya giderek özel çalışmalar yaptı. Kendisini geliştirmek ve ileride ünlü bir futbolcu olabilmek adına hırslı olduğu gözlerden kaçmıyordu. Eljif Elmas; hayatın zorlu tarafı ile henüz küçük yaşlarda tanıştı. Kendisini geliştirmek adına çok çalışmasının gerekli olduğunu ve bunun için de maddi ve manevi fedakarlıklar yapmasının gerektiğini o yaşlarda fark etti.

Genç Futbolcu Fenerbahçe’ye Transfer Olarak Kaderini Değiştirdi

Eljif Elmas; henüz 16 yaşındayken doğduğu şehrin takımı olarak bilinen Rabotnicki Skopje takımında forma giymeye başladı. Bu takımın formasını iki yıl boyunca giydi. Toplam 46 maça çıktı. Bu maçlarda sekiz gol atıp sekiz asist yaptı. 16 gole katkı sağlayarak genç yaşına rağmen ne kadar iyi bir futbolcu olduğunu gösterdi.

Eljif Elmas; 18 yaşına geldiğinde farklı kulüplerden transfer teklifleri almaya başlamıştı. Oyuncuyu isteyen kulüplerden birisi de Fenerbahçe idi. O dönem Fenerbahçe başkanı olan Aziz Yıldırım; oyuncuyu ikna etmesi adına devreye Fenerbahçe Beko oyuncusu Pero Antic’i soktu. Eljif Elmas; çocukluğundan bu yana Fenerbahçe’ye ilgi duyuyordu. Günün birinde sarı lacivertli kulüpte forma giymeyi hayal ediyordu. Bu yüzden, diğer tekliflerin üzerinde durmadan Fenerbahçe’ye gitmeyi tercih etti.

Eljif Elmas 3

Eljif Elmas’ın Fenerbahçe’deki İlk Yılı Zor Geçti

Henüz 18 yaşında Fenerbahçe’ye transfer olan Eljif Elmas; ilk sezonunda beklenildiği gibi çok fazla forma şansı bulamadı. Fenerbahçe’yi 2017 – 2018 sezonunda Aykut Kocaman çalıştırıyordu. Deneyimli teknik adamın Eljif Elmas’ı kadroda düşünmediğini ifade etmek gerekir. 1999 doğumlu oyuncu; söz konusu sezon beşi Süper Lig ve ikisi de Türkiye Kupası’nda olmak üzere toplam yedi maça çıktı. Söz konusu maçlarda sahada 162 dakika kaldı. Kötü bir sezon geçirdi. Bu yüzden, Fenerbahçe’de kalıcı olamayacağını dahi düşündü. Ancak, 2018 – 2019 sezonunda bir önceki sezona kıyasla daha iyi bir performans gösterdi.