Eljif Elmas Bonservis Ücreti

Eljif Elmas Fenerbahçe’den İtalya’nın Napoli takımına transfer olurken kendisi için 16 milyon euro bonservis bedeli ödenmiş ve bu rakam çok tartışılmıştı. Aslında tartışılmıştı demek doğru bir ifade değil, sadece rakip takım taraftarları bu rakım gerçekliğine inanmamıştı.

Eljif Elmas Ne Kadar Eder?

Eljif Elmas 2017 18 futbol sezonunun başında, 2017 yılının temmuz ayında Fenerbahçe’ye transfer olmuştu. 24 Eylül 1999 doğumlu Makedon futbolcu o zaman 18 yaşındaydı. Rabotnicki Skopje altyapısından yetişen ve Fenerbahçe’ye gelmeden önce de bu takımın formasından başka forma giymemiş olan Eljif için Fenerbahçe Spor Kulübü 200.000 euro bonservis bedeli ödemişti.

2019 20 futbol sezonunun başında 2019 yılının Temmuz ayında Napoli’ye transfer olduğunda sadece iki yıl içerisinde neredeyse değerini 100’e katlamış oldu. İşte tam bu noktada rakip takım taraftarlarınca eleştiriler başladı. Çünkü finansal fair play kuralları tüm takımların tepesinde Demokles’in Kılıcı gibi sallanmaktaydı ve şişirilmiş bonservis bedelleriyle bazı takımlar kendilerine transferde hareket alanı açıyorlar ya da daha doğru bir ifadeyle bunu yapmakla itham ediliyorlardı.

Nitekim çok büyük takımlar bile finansal fair play kurallarının etrafından dolanabilmek için bazı yollar denemişler ve bazısı bu sebeple cezalar da almışlardı. İşte Eljif Elmas’ın Napoli transferi de böyle değerlendiriliyor ve bu bonservisi ona kimsenin vermeyeceği iddia ediliyordu.

eljif elmas 1

Oysaki Eljif Elmas, henüz 20 yaşını bile doldurmamışken Fenerbahçe orta sahasındaki forma rekabetinden galip çıkmış, Türkiye’de benzerine pek de sık rastlanılmamış bir şekilde üç büyüklerden birinde düzenli olarak forma şansı yakalamış bir oyuncuydu. İki sezonda Fenerbahçe formasını toplam 46 kez terleten Eljif Elmas 4 gol atarken 1 tane de asiste imza atmıştı. Elbette ki 4 gol ve 1 asist iki tam sezon geçiren bir orta saha oyuncusu için çok da görkemli bir istatistik değil ancak unutulmaması gereken iki detay var burada;

İlki Fenerbahçe’nin zaten o dönem iyi bir süreçten geçmediği. Yani Eljif Elmas aslında o kadar da güçlü ve hücumcu bir takım değildi. Diğer bir unsur ise Eljif Elmas için ödenen bonservis bedeli üzerinden tartışmalar gerçekleştirenlerin Eljif Elmas’ın Kuzey Makedonya Milli Takımı’nın as oyuncusu olmasını unutmalarıydı. Bugün 22 yaşında olan Eljif Elmas, milli takım formasını tam 39 kez giymiş durumda ve eğer ciddi bir sakatlık ya da form düşüklüğü yaşamazsa da kariyerinin sonuna geldiğin Kuzey Makedonya tarihinin en çok milli olan oyuncusu olacak.

Eljif Elmas 2

Eljif Elmas’ı Değerli Kılan Özellikleri

Eljif Elmas’ın değerini kısa sürede neredeyse 100’e katlamasındaki en önemli faktör çok yönlülüğü. Eljif Elmas’ın şut becerisini bir kenara koyarsanız herhangi bir özelliği için dünya çapında demeniz zor ancak Eljif Elmas da her şeyden biraz var. Top sürme, adam geçme, fizik güç, top çalma, devamlılık, mücadele, sürt, teknik… Bu özellikleri sayesinde modern futbolun en çok aradığı şey olan iki yönlü orta saha oyuncusunun tipik bir örneği Eljif Elmas, dahası henüz sadece 22 yaşında olmasına rağmen çok da tecrübeli bir isim. Onun için ödenene bonservis bedeli bir yana, bundan sonra ödeneceklere daha çok şaşırabilirsiniz aslında.