Eljif Elmas Başarılı Performansıyla Daha Çok Konuşulmayı Hak Ediyor

Son yılların en dikkat çeken futbolcularından birisi de Eljif Elmas! 1999 doğumlu futbolcu; Fenerbahçe’de gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çekti. Ardından, 16 milyon Euro gibi yüksek bir bonservis bedeliyle İtalya’nın Napoli takımına transfer oldu.

Napoli’de ilk iki sezonunda oyuna genellikle sonradan giren Elmas; 2021 – 2022 sezonunda ilk 11 oyuncusu olmayı başardı. Takımının Napoli’yi 1-0 yendiği mücadelede galibiyet golünü atan Eljif Elmas; daha çok konuşulmayı hak eden bir performans ortaya koyuyor.

Eljif Elmas’ın Gündemde Olmamasının Sebepleri Nelerdir?

Napoli’deki üçüncü sezonunu geçiren Eljif Elmas’ın Avrupa futbolunda yeteri kadar popüler olmadığını söyleyebiliriz. Bu durumun birtakım sebepleri bulunuyor. Her şeyden önce, İtalya Ligi Serie A eskisi kadar göz önünde değil! 2012 ila 2020 yılları arasında her sezon Juventus’un şampiyon olduğu bu lig rekabetçi özelliğini kaybetti.

Her ne kadar 2020 – 2021 sezonunda dokuz yıl aranın ardından farklı bir şampiyon çıkarsa da İtalya Ligi’nin Premier Lig veya La Liga’ya kıyasla daha az izlendiğini söyleyebiliriz. Hatta, Lionel Messi’nin Paris Saint Germain’e transfer olmasının ardından Fransa Ligue1 dahi Serie A’ya kıyasla daha çok izlenmeye başlandı. Sonuç olarak, Eljif Elmas; Serie A gibi nispeten daha az takip edilen bir ligde oynamanın dezavantajlarını yaşıyor.

Herkesin bildiği gibi Eljif Elmas Napoli’de forma giyiyor. Juventus, Inter ve Milan gibi dev takımlara kıyasla daha mütevazi bir kulüp olan Napoli; oyuncularını pazarlama konusunda da başarısız! İtalyan takımının yüksek bonservis bedelleriyle oyuncu satma hususunda bir adım geride kaldığını ifade edebiliriz.

Eljif Elmas; Kuzey Makedonya milli takımının formasını giyiyor. Bugüne kadar milli formayla 37 maça çıktı. Dokuz gol atarak ne kadar faydalı bir oyuncu olduğunu gösterdi. Ancak, Kuzey Makedonya gibi futbola ilginin nispeten daha az olduğu bir ülkenin milli takımında forma giyiyor olması; Eljif Elmas’ın geniş kitleler tarafından tanınmasının önünde bir engel teşkil ediyor.

Sonuç olarak, Eljif Elmas’ın birtakım sebeplerden dolayı dezavantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, büyütülecek hususlar olmadığını da eklemek gerekir. Genç oyuncu; bu performansını devam ettirdiği takdirde yakın zamanda Napoli’den çok daha iyi bir kulübe transfer olabilir.

Eljif Elmas’ın Kariyeri Nasıl Gidiyor?

24 Eylül 1999 tarihinde dünyaya gelen oyuncu; 1.82 boyundadır. Futbola Kuzey Makedonya’nın Rabotnicki altyapısında başlamıştır. 2015 – 2016 sezonunda A takıma yükselmiştir. Burada gösterdiği performansla dikkat çeken genç oyuncu; 2017 yılının Temmuz ayında yalnızca 180 bin Euro karşılığında Fenerbahçe’ye transfer oldu. Fenerbahçe’de iki sezonda 47 maça çıktı. Beş gole katkı verdi.

2019 – 2020 sezonundan bu yana Napoli forması giyen Elmas; bugüne kadar 107 maça çıktı. 10 gol atıp dört asist yaparak Napoli taraftarlarının gönlünde taht kurdu.