Real Madrid Bir Kez Daha Dünyanın En Değerli Kulübü Oldu

Futbol 90’lı ve 2000’li yıllara kıyasla çok değişti. Futbolcular eskisi gibi sadece arma için oynamıyorlar. Paranın futboldaki en önemli unsur haline geldiğini söyleyebiliriz. Bilhassa Chelsea, Manchester City ve Paris Saint Germain gibi kulüplerin parasını vererek istedikleri oyuncuyu kadrolarına katabilmeleri futbol piyasasına yön veren bir gelişme oldu. Buna bir de Suudi Arabistan kulüpleri eklendi. Cristiano Ronaldo Ocak ayında Suudi Arabistan’a transfer oldu. Lionel Messi ve Karim Benzema’nın da bu ülkeye transfer olacaklarına dair iddialar dolaşıyor.

Dünyanın En Değerli Kulüpleri Belirlendi

Forbes her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın en değerli kulüplerini açıkladı. Söz konusu listenin ilk sırasında Real Madrid bulunuyor. Bu sezon ligde ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde aradığını bulamayan eflatun beyazlı kulüp yine de söz konusu listenin zirvesinde yer almayı başardı. İkinci sırada Manchester United bulunuyor. Kırmızı Şeytanlar, her ne kadar son yıllarda sportif açıdan başarısız olsalar da değerlerinden herhangi bir şey kaybetmediler. Üçüncü sırada Barcelona yer alıyor. Xavi’nin takımın başına geçmesinin ardından çıkış yakalayan İspanyol ekibi, dört yıllık özleme son vererek LaLiga’da şampiyon oldu.

Dördüncü sıradaki isim Liverpool! Onlar da 2022 – 2023 sezonunda beklentileri karşılayamadılar. Ancak, bu durum, dünyanın en değerli kulüplerinden birisi oldukları gerçeğini değiştirmiyor. Beşinci sıradaki kulüp Manchester City! Premier Lig’de üst üste üçüncü defa şampiyon olan Manchester City her açıdan çok iyi yönetiliyor. Kupa canavarı Bayern Münih altıncı sırada yer alıyor. Almanlar geçtiğimiz hafta Bundesliga’da şampiyon olarak bir sezonu daha kupasız kapatmamayı başardılar. Yedinci sıradaki kulüp Paris Saint Germain! Fransızlar Ligue1’de şampiyon oldular. Ancak, onlar da genel olarak başarısız bir sezon geçirdiler.

Listenin son üç sırasına geldik! Chelsea her ne kadar dünyanın en zengin kulüplerinden birisi olsa da beklediği başarılara bir türlü erişemiyor. Onlar da bu listenin sekizinci sırasında yer alıyorlar. Dokuzuncu sıradaki kulüp Tottenham! Onuncu sırada ise sezonun en büyük hayal kırıklığı olan ve şampiyonluğu son haftalarda Manchester City’e kaptıran Arsenal bulunuyor.

Real Madrid Hareketli Bir Transfer Dönemi Geçirecek

Dünyanın en değerli kulübü Real Madrid bu yazı hareketli geçirecek kulüplerden birisi! Sözleşmesi sona eren Marco Asensio takımdan ayrılacağını açıkladı. İspanyol oyuncunun yeni adresi büyük ihtimalle Paris Saint Germain olacak. Emektar defans oyuncusu Nacho’nun da ayrılacağı iddia ediliyor.

Asıl sürpriz Karim Benzema oldu. Fransız yıldızın da sözleşmesi bitiyordu. Fakat, bir yıl daha Real Madrid’de kalacağı iddia ediliyordu. Oyuncuya Suudi Arabistan’dan reddedilemeyecek bir teklif geldi. Karim Benzema’nın bu teklifi kabul ettiği ve önümüzdeki sezon tıpkı Cristiano Ronaldo gibi Suudi Arabistan’da forma giyeceği söyleniyor. Real Madrid’in kadrosuna katacağı ilk oyuncu ise Jude Bellingham olacak.