Napoli’nin Peri Masalı Bitti

Bu sezon Serie A’ya girişte inanılmaz bir performans sergileyen Napoli adına işlerin ilk yarıdakinin yarısı kadar bile iyi gitmediği kesin. Her futbol kulübünde olduğu gibi İtalyan temsilcisinde de form düştükçe sorunlar ortaya çıkmaya başladı ve bu durum takımın formunu da etkileyerek deyim yerindeyse kısır bir döngü yarattı. Bununla birlikte takımın 36’ıncı hafta sonunda matematiksel olarak şampiyonluk şansı kalmadı ve Mavi Beyazlı takım hangi alanda mücadele ettiyse o alanda havlu atmaktan kurtulamadı.

Kötü Finaller

Bu sezon İtalya’nın en büyüğü olabilmek ve uzun zamandır hasret olduğu Serie A şampiyonluğuna ulaşabilmek adına bir hayli iyi giriş yapan Napoli, bu girişin gelişmesini ve sonucunu bağlayamamanın üzüntüsünü yaşıyor.

Mavi Beyazlı takım ligin ilk 12 haftasında 10 galibiyet ve 2 beraberlik alarak potansiyel 36 puanın 32’sini hanesine eklemiş ve bu durum Napoli’yi direkt olarak şampiyonluk favorilerinden biri haline getirmişti.

Victor Osimhen, Lorenzo Insigne, Eljif Elmas gibi yıldız oyuncuların yüksek formları sayesinde çok iyi bir dönem geçiren İtalyan temsilcisi aynı zamanda UEFA Avrupa Ligi, İtalya Kupası gibi alanlarda da olabilecek en iyi noktalara kadar gitmeyi hedefliyordu.

Ancak ilk olarak İtalya Kupası’nda havlu atıldı. Fiorentina ile oynanan Son 16 müsabakası uzatmalar sonucunda kaybedildi. UEFA Avrupa Ligi’nde grup aşamasını başarıyla tamamlayan İtalyan temsilcisi tıpkı İtalya Kupası’nda olduğu gibi bu turnuvaya da erken veda etti.

Katalan temsilcisi Barcelona’ya boyun bükerek turnuva dışı kalan Napoli’nin elinde sadece Serie A kalmıştı ancak gelen başarısız sonuçlar takımın şampiyonluğa dair şansını her geçen hafta daha da azalttı.

Son olarak 36’ıncı haftada Hellas Verona’ya konuk olan Milan’ın sahadan 3-1’lik galibiyetle ayrılmasıyla birlikte Napoli’nin liginde şampiyonluk şansı matematiksel olarak da kalmadı.

Beklenmedik Kayıplar

Napoli, İtalya adına oldukça önemli bir kulüp ancak Mavi Beyazlı taraftarların da kabul ettiği gibi en başarılı takımı değil. Bu bağlamda sezon başı hesaplamalarda Inter, Juventus, Milan gibi takımlar karşısında puan kaybedilebileceği, Roma gibi derbi maçların da sonucunun kestirilemeyeceği kesindi.

Bununla birlikte takımın ligin son düzlüğünde galibiyet oranı yine yüksek olmasına rağmen kritik haftalarda beklenmedik puan kayıpları yaşadığını söylemek mümkün. Örneğin 26’ıncı haftadaki Cagliari beraberliği, 32’inci haftadaki Fiorentina mağlubiyeti ve 34’üncü haftadaki Empoli mağlubiyeti takımı şampiyonluktan direkt olarak koparan maçlar oldu.

Nitekim takım 32’inci haftada Fiorentina ile başlayan ve 34’üncü haftada Empoli ile biten kötü seride toplamda 8 puan kaybetti. Alınabilen tek puan da derbi müsabakada Roma karşısındaki beraberlikti. Şampiyonluk yarışındaki takımların üst üste bu kadar puan kaybetme lüksleri olmadığı için Napoli adına ne yazık ki iyi bir senaryo ortaya çıkmadı.

Yarıştığı tüm alanlarda yapabileceğinin gerisinde kalan İtalyan temsilcisini sezon sonu zor günler bekleyecek.