KUZEY MAKEDONYA TARİHİ BİR GALİBİYET ELDE ETTİ

2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri J Grubu karşılaşmasında, Kuzey Makedonya zor görünen ve dişli bir rakip olan Alman milli takımını deplasmanda yendi. Maçı 2–1  kazanan ve rakibini onun evinde mağlup eden Kuzey Makedonya oldukça mutlu.

Futbolseverlerde büyük şaşkınlık yaratan bu galibiyetin golleri, Galatasaray’ın eski oyuncusu Goran Pandev ve eski Fenerbahçeli oyuncu Eljif Elmas’tan geldi. Almanya’nın tek golü ise İlkay Gündoğan’dan geldi. Panzer’in bu şok edici mağlubiyeti Alman basınında da geniş bir yer buldu.

2022 Dünya Kupası Avrupa elemelerinin J Grubu’nda Kuzey Makedonya ve Almanya karşı karşıya geldi. Mücadelenin galibi ise 2-1’lik skorla Kuzey Makedonya oldu. Almanya galibiyetini getiren golleri, 44. dakikada eski Galatasaraylı oyuncu Goran Pandev ve 88. dakikada eski Fenerbahçeli oyuncu Eljif Elmas attı.

Almanya’nın tek golü ise 63. dakikada İlkay Gündoğan’dan geldi. Bu galibiyetle puanını 6’ya yükselten Kuzey Makedonya, J Grubu’nda aynı puana sahip olan Almanya’yı geçerek, averajla ikinci sıraya yerleşmeyi başardı. Öte yandan Kuzey Makedonya’nın bu tarihi galibiyeti, Dünya basınında geniş bir yer buldu. Özellikle Alman basınında bu konuda oldukça haber çıktı.

Alman dergisi Kicker söz konusu mağlubiyete “Yine Bir Rezalet” başlığıyla yer vererek, mart ayında oynanan maçların Alman Milli Takımı açısından pek de iyi geçmediğini dile getirdi. Dergide yer alan haberde, Alman Milli Takımı’nın ortaya koyduğu bu başarısız performansın, Mats Hummels ve Thomas Müller’in takıma dönüşüne dair yapılan tartışmaları ayyuka çıkardığı belirtildi.

Bild gazetesi ise söz konusu mağlubiyete “Nasıl Bir Rezalet” manşetiyle yer verdi. “Acınacak Durumda” başlığının atıldığı haberin devamında, Alman Milli Takımı’nın, Dünya sıralamasında 65. sırada yer alan Kuzey Makedonya karşısında büyük bir hezimete uğradığı eleştirisi dile getirildi. Ayrıca teknik direktör Joachim Löw de eleştirilerin odak noktası oldu.

Bir diğer Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung’da ise J Grubu’ndaki takımların durumları değerlendirilirken, Kuzey Makedonya futbolundan da övgüyle söz edildi.

Öte yandan Tagesspiegel gazetesinde yer alan haberde “Almanya kendisini rezil etti” başlığına yer verildi. Sportbild dergisi Almanya’nın yenilgisine “Kuzey Makedonya’ya utanç verici başarısızlık” başlığıyla yer verdi.

KUZEY MAKEDONYA BASINI GALİBİYETİ KUTLUYOR

Kuzey Makedonya’nın Almanya’yı deplasmanda 2–1 mağlup etmesi, ülkenin basınında da geniş yer buldu. Kuzey Makedonya’dan Sportclub haber sitesi söz konusu galibiyetle ilgili “Kuzey Makedonya, Almanya’nın nasıl yenilebileceğini gösterdi” başlığını kullandı. Haberin devamında ise Alman Milli Takımı’nın 20 yıldır Dünya Kupası elemelerinde yenilmediği detayı özellikle vurgulandı.

BU GALİBİYET 1 NİSAN ŞAKASI DEĞİL

Öte yandan Telma haber sitesi de “Kuzey Makedonya Almanya’yı mağlup etti ve her zaman hatırlanacak yeni bir tarih yazdı” başlığıyla yer verdiği haberde, Almanların adeta şaşkına döndüğünü, hiç kimsenin bunu beklemediğini, Almanların bazı efsane futbolcularının maç için şapka çıkarıp Kuzey Makedonya Milli Takımı’nı tebrik ettiğini dile getirdi.

Emagazin sitesindeki haberde ise bu galibiyetin 1 Nisan şakası olmadığı ve Kuzey Makedonya’nın Almanya’ya karşı tarihi bir zafer kazandığı ifade edildi.