İtalya Serie A’da Bir İlk Düzenlenecek

İtalya Serie A’da bir ilk yaşanacak. Ligin 8. haftasında oynanacak olan Sassuolo – Salernitana maçını Maria Sole Ferrieri Caputi yönetecek. Böylelikle bu maçla birlikte Serie A’da lig tarihinde ilk kez bir kadın hakem görev alacak. İtalya Hakem Atama Kurulu yaptığı açıklama ile ligin 8. haftasında düdük çalacak hakemleri kamuoyuna duyurmuştu. Sassuolo – Salernitana maçında görev yapacak olan Maria Sole Ferrieri Caputi’nin ismini gören futbolseverler bir hayli şaşırdı.

Henüz 31 yaşında olan orta hakem Maria Sole Ferrieri Caputi, İtalya Serie A 8. hafta maçında Sassauolo ile Salernitana arasında Mapei Stadı’nda oynanacak olan maça atandı. Hal böyle olunca da Serie A tarihinde bu hafta sonu tarihi bir olay yaşanacak ve hakem Maria Sole Ferrieri Caputi, İtalya’da en üst seviyedeki bir ligde maç yöneten ilk kadın hakem olma ünvanını elde edecek. Ayrıca hakem Maria Sole Ferrieri Caputi, sezon başında Serie A’da maç yöneteceği açıklanan hakemler listesinde yerini almıştı. İtalya spor basını da Maria Sole Ferrieri Caputi’nin Sassuolo ile Salernitana arasında oynanacak mücadelesine atanmasını tarihi bir gelişme olarak nitelendirdi.

Maria Sole Ferrieri Caputi Kimdir?

İtalya Serie A’da bu hafta sonu oynanacak olan Sassuolo – Salernitana maçında görev yapacak Maria Sole Ferrieri Caputi, İtalya Serie A tarihinde bir karşılaşmada düdük çalan ilk hakem olma başarısını gösterecek. 31 yaşındaki hakem Caputi, geçtiğimiz sezon Serie B ve İtalya Kupası maçlarında kariyerinde ilk orta hakemlik görevini yapmıştı.

Maria Sole Ferrieri Caputi, bu sezon ise toplam 3 maçta görev aldı. Bu maçların ikisi İtalya Serie B, bir tanesi ise İtalya Kupası maçlarıydı. Bu maçlarda gösterdiği başarılı performansla hakem kurulunun dikkatini çeken Caputi, Seria A’da Sassuolo – Salernitana maçında görev yapacak.

İtalya İçin Tarihi Bir Hafta

Milli takım arasından dönen Serie A Ligi için tarihi bir hafta sonu olacak. Ligin kuruluşundan bu yana ilk kez kadın hakem Maria Sole Ferrieri Caputi 02 Ekim Pazar günü Salernitana ile Sassuolo arasında oynanacak olan mücadeleyi yönetecek. Konu ile ilgili duyuru  AIA (İtalyan Hakemler Derneği) Başkanı Alfredo Trentalange tarafından Via Allegri, Roma’daki Federcalcio merkezinde düzenlenen basın toplantısında yapıldı.

Torino’daki eski muhabir ve gazetecilerin önünde Serie A ve Serie B maçlarının isimlerini açıkladığı esnada bunun tarihi bir an olduğunu ifade etti. İtalya’nın Livorno kentinde yaşayan 31 yaşındaki Ferrieri Caputi, 2015 yılından  2020’ye kadar Serie A’da ve geçen sezon sadece Serie C’de hakemlik yaptı. 1 Temmuz’dan bu yana CAN A-B kadrosunda yer alan  Maria Sole Ferrieri Caputi 2 Ekim’de oynanacak olan mücadelede İtalya Serie A tarihinde bir karşılaşmada düdük çalan ilk hakem olma başarısını gösterecek.