Fenerbahçe Yeni Eljif Elmas’ın Peşinde

Bu sezonu da hayal kırıklığıyla geçiren ve koltuğu oldukça sallantılı bir hale gelen Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un takımla başarı yaşamadan görevi bırakmak istemediği iddia ediliyor. Bununla birlikte gelecek sezona yönelik olarak oyuncu arayışlarına başlayan Fenerbahçe’de yeni bir Eljif Elmas olma potansiyeli taşıdığı belirtilen Dashmir Elezi’ye olan ilginin arttığı iddia ediliyor.

İkinci Eljif Elmas

2017/2018 sezonunda Kuzey Makedonya takımı Rabotnicki’den 180 bin Euro bonservis bedeli karşılığında transfer edilen Eljif Elmas, Fenerbahçeli taraftarları son zamanlarda en çok heyecanlandıran oyunculardan birisi olmuştu.

Fenerbahçe’de gösterdiği potansiyeli sayesinde 2019/2020 sezonunda İtalyan temsilcisi Napoli’ye transfer olan Makedon oyuncu için Napoli 16 milyon 200 bin Euro bonservis bedeli ödemişti. Oldukça kârlı bir transfer olan Eljif Elmas hem oyunuyla hem de maddi getirisiyle Fenerbahçe’de yer etti.

Eljif Elmas’tan sonra Kim-Min Jae, Attila Szalai gibi olumlu transferlerle de bu geleneği sürdürmeyi başarabilen Fenerbahçe’nin önümüzdeki sezona dair de bir planı olduğu iddia ediliyor. Sarı Lacivertli takımın hedefindeki isim ise tıpkı Eljif Elmas gibi Kuzey Makedonyalı olan ve orada futbola başlayan Dashmir Elezi.

Bu sezon Shkendija A Takımı’na yükselen 17 yaşındaki Elezi, potansiyeliyle ve takıma katkısıyla oldukça dikkat çekici bir oyuncu olmayı başardı. 679 dakika süre aldığı 16 maçta 5 gollük katkı sağlamayı başaran Dashmir Elezi, sağ ve sol kanatta olduğu gibi 10 Numara pozisyonunda da görev yapabiliyor.

Tanıdık Talip

Bununla birlikte Makedonya’nın son yeteneğine talip olan tek takım da Fenerbahçe değil. Fenerbahçe’nin geçtiğimiz sezon takımın başına getirdiği ancak sezon bitmeden görevinden alınan Erol Bulut’un takımı Gaziantep FK da oyuncuyu istiyor.

Devre arasında yine Kuzey Makedonya’dan bir başka yetenek olan Luka Stankovski’yi kadrosuna katan Gaziantep FK, Dashmir Elezi ile de yoğun bir şekilde ilgilenmiş ancak bu transfer sonradan rafa kaldırılmıştı.

Bununla birlikte Kırmızı Siyahlı ekibin sezon sonunda Dashmir için girişimlerini sıklaştırabileceği konuşulmuş ve Luka Stankovski’nin transferi sayesinde ülkeyle gelişen ilişkilerin de bu tekliflerde yardımcı rolünün olacağı iddia edilmişti.

Fenerbahçe ve Gaziantep FK gibi takımları peşine takan Dashmir Elezi’nin transferinde Eljif Elmas’ın başarılı olmasının da tabii ki çok büyük katkısı var. Türkiye’de döviz kuru bu kadar yükselmiş ve takımların alım gücü de düşmüşken, Kuzey Makedonya oldukça iyi bir pazar haline geldi.

Hele ki Eljif Elmas gibi 180 bin Euro’ya alındıktan sonra 16 milyon Euro gibi çok iyi bir ücrete başka bir takıma gönderilen oyuncunun varlığı Makedonya pazarının daha da dikkat çekici hale gelmesine vesile oldu.

Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki sıcak bağlar ve kültürel yakınlıklar da Makedonya’dan gelen oyuncuların Türkiye’de rahat etmesine ve ülkeye kısa bir süre içerisinde uyum sağlayarak performans sergilemesine yardımcı oluyor.