Eljif Elmas’tan Sonra Fenerbahçe’den Bir İsim Daha Napoli’ye

2017/2019 sezonları arasında Türkiye Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe’de top kovalamış olan 22 yaşındaki Makedon on numara Eljif Elmas, 24 Temmuz 2019’da İtalya Serie A ekiplerinden Napoli’ye transfer edilmişti. Transfer edildiğinde 19 yaşında olan Eljif Elmas, nerdeyse yaşına oranla bir rekor kırarak 16.2 milyon Euro bedelinde bonservis ile Napoli’ye transfer olmuştu.

Rabotnicki’den Milan’a Giden Yol

Elfij Elmas’tan 16.2 milyon Euro kazanç elde eden Fenerbahçe bir de futbolcuyu transfer ederken sözleşmeye koyduğu bir sonraki satıştan pay maddesi ile birlikte 1.5 milyon Euro daha gelir elde edecek. Bu şekilde de sarı lacivertliler, futbolcudan toplamda 17.5 milyon Euro kazanç elde etmiş olacak. Bu karlı satışı sağlayan iki farklı ekti mevcut. Birincisi Kuzey Makedonya’nın Rabotnicki takımında oynayan genç futbolcuyu henüz 17 yaşındayken renklerine bağlayan Fenerbahçe’nin genç yetenek avcıları olurken diğeri de tabii ki futbolcuyu takımına transfer eden sonrasında da büyütüp tekrar başka takıma transfer eden kulüp Napoli oldu. Yani aslında Fenerbahçe, Napoli’den kıyak gördü. 

Napoli’de bu satış işlemlerinden oldukça memnundu çünkü İtalyan ekibi de bu satıştan 20 milyon Euro’ya yakın bir kar elde etmiş olacak. Ayrıca 22 yaşındaki futbolcunun takıma getirdiği başarı da cabası. Geçen 3 sezonda futbolcu Napoli için 126 adet müsabakaya çıktı ve 11 defa rakip ağları havalandırmayı başardı. Ayrıca futbolcunun 8 adet de gol pası vardı.

Fenerbahçe 22 yaşındaki on numarayı Kuzey Makedonya ekibi Rabotnicki’den sadece 180 bin Euro bonservis bedeli ile transfer etmişti. Fenerbahçe bu futbolcudan sadece 2 yıl içerisinde 16 milyon Euro’ya yakın bir kar elde etmişti. Ayrıca oyuncuyu transfer ederken Fenerbahçe futbolcunun daha da gelecek vaat ettiğini hissetmiş ve bir sonraki satıştan kar alma opsiyonunu sözleşmenin anlaşmasına eklemişti. Bu şekilde de sarı lacivertliler futbolcudan 1.5 milyon Euro daha kazanma planı yapmıştı. Planladığı gibi de oldu ve futbolcu git gide değer kazandı. Son olarak Napoli’nin on numarası Eljif Elmas’a bir diğer İtalya Serie A ekibi Milan’dan büyük miktarda bir teklif geldi. Bu teklifin 35 milyon Euro olduğu söylenenler arasında. Aslında teklifin boyutunun çok önemi bulunmuyor çünkü Fenerbahçe satıştan her türlü 1.5 milyon Euro pay alacak. Bu şekilde de sarı lacivertliler, genç yetenekten toplamda 17.5 milyon Euro gelir elde etmiş olacak.

Napoli’den Fenerbahçe’ye Bir Kıyak Daha

Fenerbahçe yine Napoli’den gelen bir kıyak ile daha karşılaştı. 25 yaşındaki Güney Koreli Min-Jae Kim, 16 Ağustos 2021’de Fenerbahçe’ye 3 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında transfer olmuştu. Özellikle de 2021/2022 sezonunun en sonlarında gösterdiği çok yüksek başarı sayesinde değerine değer katan Kim, piyasa değerini 2 milyon Euro’dan 14 milyon Euro’ya yükseltmişti. Bunun karşılığında da sarı lacivertliler, stoper oyuncusu için 18.05 milyon Euro bedel biçmişti. Yine Napoli aynı Eljif Elmas transferinde olduğu gibi bu transferde de geri durmadı ve futbolcuyu renklerine bağladı. Bu şekilde Fenerbahçe futbolcudan 15 milyon Euro gelir elde etmiş oldu. Ayrıca Eljif Elmas’ın Milan’a transferi de gerçekleştirilirse, Fenerbahçe 1 ay içerisinde Napoli’den 19.5 milyon Euro para kazanmış olacak.