Eljif Elmas Son Dönemlerin Parlayan Yıldızı Oldu

Fenerbahçe; Galatasaray ve Beşiktaş ile beraber Türk futbolunun üç büyüklerinden birisidir. Sarı lacivertli takım; herkesin bildiği gibi son olarak 2013 – 2014 sezonunda lig şampiyonu oldu. O tarihten bu yana şampiyon olamayan Fenerbahçe; geride bıraktığımız sekiz yılda zor günler yaşadı. Ancak, Fenerbahçe’nin bu süreçte bazı kazanımlarının olduğundan bahsetmeliyiz.

Sarı lacivertli takım; birçok genç futbolcuyu dünya futboluna kazandırdı. Düşük bedeller ile transfer ettiği oyuncuları yüksek bonservisler ile başka takımlara gönderdi. O isimlerden birisi de Eljif Elmas! Gelin, Eljif Elmas’ın dünü, bugünü ve geleceği hakkında bilgi verelim!

Eljif Elmas’ın İyi Bir Futbolcu Olacağı İlk Günden Belliydi

24 Eylül 1999 tarihinde Makedonya’nın Skopje şehrinde dünyaya gelen Eljif Elmas; eğitim hayatına Tefeyyüz İlköğretim Okulu’nda başladı. Söz konusu okulun bir Türk okulu olduğunu ifade etmek gerekir. Elmas; çocukluk günlerinden itibaren Türk kültürü ile iç içe büyüdü. Bu okulun beden eğitimi öğretmeni olan Ali Sebahattin tarafından keşfedildi. Sebahattin; oyuncuyu bizzat kendisinin kurduğu Fenerbahçe Tefeyyüz isimli kulübe aldı.

Eljif Elmas’ın yolu çocukken Kadıköy’den geçti. Fenerbahçe Tefeyyüz takımının Kadıköy’de kardeş bir okulla yaptığı maç için takım arkadaşları ile beraber İstanbul’a geldi. Hatta, meşhur Boğa Heykeli’nin önünde fotoğraf çektirdi.

Genç Futbolcunun Profesyonel Kariyeri Nasıl Başladı?

Eljif Elmas; ergenlik ile beraber ne kadar yetenekli bir futbolcu olduğunu göstermeye başladı. 2015 – 2016 sezonunda henüz 16 yaşındayken Rabotnicki Skopje takımında forma giydi. Burada gösterdiği performans ile aralarında Fenerbahçe’nin de olduğu birçok kulübün dikkatini çekti. O dönem Fenerbahçe başkanlığı görevini yürüten Aziz Yıldırım; Eljif Elmas’ı takımına kazandırmak istedi. Aynı zamanda, yine o yıllarda Fenerbahçe Beko forması giyen Makedon basketbolcu Pero Antic de Eljif Elmas’ın babasını transfer için ikna etmeye çalıştı.

Eljif Elmas; 2017 yılının Temmuz ayında 180 bin Euro karşılığında Fenerbahçeli oldu.

Eljif Elmas’ın Fenerbahçe Kariyeri Nasıldı?

23 yaşındaki futbolcu; Fenerbahçe’deki ilk sezonunda çok fazla forma şansı bulamadı. Dönemin teknik direktörü Aykut Kocaman Eljif Elmas’a süre vermedi. 2018 – 2019 sezonu Fenerbahçe için bir hayli kötü geçti. Fakat, Eljif Elmas; söz konusu sezonda bir elmas gibi parladı. Sonuç olarak, Fenerbahçe kariyeri boyunca 46 maça çıktı. Bu maçlarda dört gol atıp bir asist yapabildi.

Elmas’ın Son Durağı Napoli Oldu

Eljif Elmas; 2019 yılının Temmuz ayında bonuslar ile beraber 16 milyon 200 bin Euro karşılığında ünlü İtalyan takımı Napoli’ye transfer oldu. Tam üç sezondur Napoli forması giyiyor. İtalyan takımı ile 126 maça çıktı. Bu maçlarda 11 gol atıp sekiz asist yaptı. Buna ek olarak, Kuzey Makedonya milli takımı ile de Euro 2020’ye katılma başarısını gösterdi.

Eljif Elmas’ın adı Manchester United, Real Madrid, Inter ve Milan gibi takımlar ile anılıyor.