Cengiz Ünder ve Diğer Romalılar

Geride kalan sezonu Fransız temsilcisi Marsilya’da tamamlayan Cengiz Ünder, burada sergilediği performansla taraftarın gözdesi haline gelirken, kariyerinin en iyi performans sergilediği dönemini de geride bıraktı. 24 yaşındaki kanat oyuncusunun buraya gelmeden önceki durağı olan Roma kariyeri de parlak başlamış ancak sonrasında sakatlıklar ve formsuzluklar bu dönemin sönmesine neden olmuştu. Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde Zeki Çelik’in Roma’ya transfer olması sonrasında bir Türk oyuncu daha İtalyan temsilcisinin formasını sırtına geçirmiş oldu. Diğer oyunculara da gelin birlikte bakalım!

En Başarılısı Cengiz

Futbol iniş çıkışlarla dolu bir oyun ve onun bu özelliği tüm paydaşların neden bu kadar tutkulu bir şekilde bağlandıklarını da en güzel kanıtlayan durum. Öte yandan oyuncuların bazen çok fazla baskı hissettikleri, bazen de kariyerlerinin en güzel günlerini geçirdikleri bu oyun içerisinde duraklar da bu performanslara göre değişiyor.

Şu sıralar Marsilya’da sergilediği performansın tadını çıkarmakla meşgul olan Cengiz Ünder de kariyerinin ilk döneminde oldukça parlak işler çıkartan ve bu sayede İtalyan temsilcisi Roma’nın yolunu tutmayı başaran bir oyuncuydu. Cengiz’den önce Fenerbahçe’de parlak işler çıkartan Salih Uçan İtalyan temsilcisinin yolunu tuttuysa da bu deneyimden hiç kimsenin memnun kalmadığı gün gibi ortadaydı.

Bu bağlamda Cengiz’in nasıl bir deneyim yaşayacağı büyük bir merak konusuydu. Tıpkı Marsilya’da olduğu gibi ilk sezonunu oldukça iyi geçiren yetenekli kanat oyuncusu sonrasında sakatlıkların ve formsuzlukların kurbanı olmaktan kurtulamadı. 

Cengiz şimdi Marsilya’da iyi işler çıkartıyor ancak onun bıraktığı bayrağı devralan Zeki Çelik’in performansı artık yeni gündem maddesi.

Süper Lig’e Uğramadı 

Zeki Çelik’ten önce bir diğer savunmacı Mert Çetin’in de Roma tarafından beğenildiğini ve tercih edildiğini futbolseverler rahatlıkla hatırlayacaklardır. Sarı Kırmızılı takıma Gençlerbirliği’nde sergilediği başarılı performans sayesinde transfer olan yetenekli oyuncu ne yazık ki Salih Uçan gibi tutunamayan isimler arasına adını yazdırdı. Geride kalan sezonu Kayserispor’da tamamlayan Çetin’in bonservisi şu an bir başka İtalyan temsilcisi Hellas Verona’da bulunuyor. 

Zeki Çelik ise kariyerini çok iyi bir şekilde yönetmeyi başaran oyuncular arasına adını yazdıracak gibi görünüyor. İstanbulspor forması giydiği dönemde Fransız temsilcisi Lille tarafından transfer edilen Çelik, istikrarlı ve başarılı geçen 4 sezondan sonra buradan ayrıldı ve Roma’nın yolunu tuttu.

İstanbul temsilcisinde forma giydiği dönemde direkt olarak Avrupa’ya gitmeyi tercih eden Çelik, kariyerinde hiç Süper Lig’de top koşturmadan bu noktalara gelmesiyle özel bir örnek. Lille kulübü de başarılı sağ bekin performansından referansla Yusuf Yazıcı, Burak Yılmaz gibi isimleri transfer etti ve bu isimler takıma bir şampiyonluk getirmiş oldu.

Roma Türk oyunculara olan özel ilgisiyle değerli bir kulüp. Bununla birlikte kısmen Cengiz dışında hiçbir örneğin istenilen seviyelere gelemediği zor bir kulüp olduğunu da unutmamak gerek.