Cengiz Ünder Marsilya’dan Ayrılmayı Düşünmüyor

Cengiz Ünder ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil eden isimlerden birisi! 1997 doğumlu oyuncu geçtiğimiz sezon kiralık olarak Olimpik Marsilya’da forma giymişti. Fransız kulübünde toplam 47 maça çıkmıştı. Bu maçlarda sahada 3 bin 319 dakika kalmıştı.

Güzel performansını 13 gol ve altı asist ile tamamladı. Olimpik Marsilya oyuncunun performansından memnun kaldı. Roma’ya 8 milyon 400 bin Euro ödeyerek oyuncuyu kadrosuna kattı. Olimpik Marsilya, 2021 – 2022 sezonunun başında 500 bin Euro kiralama bedeli ödemişti. Bir başka deyişle, Cengiz Ünder’in Olimpik Marsilya’ya maliyeti 8 milyon 900 bin Euro oldu.

Milli Oyuncumuz Fransa’da Mutlu Olduğunu Dile Getiriyor

Cengiz Ünder bu sezon Olimpik Marsilya formasıyla 36’sı Ligue1 olmak üzere toplam 45 maça çıktı. Bu maçlarda sahada 2 bin 834 dakika kaldı. Birçok maça ilk 11’de başladı. Performansıyla beklentileri karşıladı. Sezon boyunca beş gol atıp altı asist yaptı. Toplam 11 gole katkıda bulundu. Ligue1 gibi defans oyuncularının ön plana çıktığı bir ligde beğeni topladı.

2022 – 2023 sezonu, Cengiz Ünder için iyi başlamamıştı. Galatasaray’dan da tanıdığımız Igor Tudor sezon başında Olimpik Marsilya’nın başına getirildi. Hırvat teknik adam ile iki yıllık sözleşme imzalandı. Cengiz Ünder, deneyimli teknik adamın sistemine uyum sağlayamadı. İlk haftalarda sıklıkla yedek kaldı. Takımdan ayrılacağı iddia edildi. Fakat, sonrasında eskiye kıyasla daha iyi bir performans ortaya koymaya başladı.

2022 – 2023 sezonu tamamlanıyor. Ligue1’de 38’inci hafta, 3 Haziran 2023 Cumartesi günü oynanacak olan maçlar ile sona erecek. Ardından, transfer dönemi başlayacak. Cengiz Ünder’in Olimpik Marsilya ile olan sözleşmesi 30 Haziran 2025 tarihinde bitecek. Ancak, oyuncunun yaz transfer döneminde Olimpik Marsilya’dan ayrılacağına dair iddialar mevcut! Fakat, Cengiz Ünder, geçtiğimiz günlerde Fransa basınına vermiş olduğu röportajda söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığından bahsetti. Önümüzdeki sezon da Olimpik Marsilya’da olacağını dile getirdi.

Galatasaray Cengiz Ünder ile İlgileniyor

Cengiz Ünder her ne kadar takımdan ayrılmayacağını iddia etse de oyuncu ile ilgilenen birden çok kulüp bulunuyor. Onlardan birisi de Galatasaray! Sarı kırmızılı kulüp şartlar uygun olduğu takdirde Cengiz Ünder’i kadrosuna katmaya çalışacak. Fakat, bu transferin gerçekleşmesi bir şarta bağlı!

2020 – 2021 sezonundan bu yana Galatasaray’da forma giyen Kerem Aktürkoğlu bu sezon harika bir performans ortaya koydu. Bilhassa asistleri ile göz doldurdu. Takımının şampiyonluğuna büyük katkıda bulundu. Mauro Icardi ile harika bir uyum yakaladı. Genç oyuncunun talipleri arttı. Galatasaray yönetimi minimum 15 milyon Euro teklif geldiği takdirde Kerem Aktürkoğlu’nu satmayı düşünüyor.

Kerem Aktürkoğlu’nun yerini Cengiz Ünder ile doldurmak isteyen Galatasaray yönetimi önümüzdeki haftalarda Olimpik Marsilya’nın kapısını çalabilir. Bu transferin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek. Ancak, yine de Cengiz Ünder’in Türkiye’ye gelmeye pek sıcak bakmadığını dile getirebiliriz.