Atalanta Cengiz Ünder’e Yakın

Bu sezon Ligue 1 takımlarından Marsilya’da beklentilerin çok daha üstünde bir performans ortaya koyan Cengiz Ünder, Mavi Beyazlı takımın vazgeçilmez oyuncularından biri haline gelmişti. 24 yaşındaki milli oyuncunun satın alma opsiyonunun da kullanılacağı Fransız temsilcisi tarafından açıklanmıştı ancak basına yansıyan son haberler bu kazanın daha da kaynayacağını gösteriyor. Zira söz konusu haberlerde yer alan ifadelere göre Atalanta başarılı oyuncuya ciddi bir biçimde ilgi duyuyor.

Ezeli Rakibe Dönüş

Bu sezon İtalyan temsilcisi Roma’dan Fransız temsilcisi Marsilya’ya geçtiğinde hemen hemen herkesin tereddüt yaşadığı Cengiz Ünder, sezon boyunca sergilediği başarılı performansla son dönemde isminin yanına koyulan soru işaretlerini ortadan kaldırdı.

24 yaşındaki oyuncu daha yeni gittiği Fransa’da gündemden hiç düşmeyen isimlerden biri haline gelirken, attığı gol ve yaptığı asistlerin yanı sıra takım oyununa sağladığı katkıyla da taraftarların en çok sevdiği oyunculardan biri oldu.

Bununla birlikte bu sevgi yerini aynı zamanda işe de bıraktı ve Marsilya oyuncunun kiralık sözleşmesinde yer alan 8.4 milyon Euro tutarındaki satın alma opsiyonunu devreye sokacaklarını açıkladı. Nitekim Fransız temsilcisinin ligde kalmayı matematiksel olarak garantilediği ilk anda bu opsiyon zorunlu olarak da devreye giriyordu.

Öte yandan oyuncuyla alakalı basına yansıyan son haberler oldukça dikkat çekici. Zira iddialara göre Cengiz Ünder’in bir önceki kulübü Roma’nın ezeli rakibi Atalanta, Milli oyuncuya ciddi bir biçimde ilgi duyuyor.

Oyuncuyu kadrosuna katabilmek adına kolları sıvayan İtalyan temsilcisinin bu durumunun hem Marsilya hem de Cengiz tarafında belirli bir kafa karışıklığı yaratması da oldukça muhtemel.

Efsanenin Yerine

Atalanta’nın Marsilya’nın başarılı kanat oyuncusuna ilgi duymasının çok temel bir sebebi olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Başarılı kanat oyuncusu, futbolseverlerin Galatasaray’dan da tanıyacağı Teknik Direktör Igor Tudor ile ciddi bir anlaşmazlığa düştü ve Hırvat teknik adamın gelecek planlarına girmeyi en azından şu anlık başaramadı. Bu bağlamda Marsilya’nın her ne kadar geçen sezon ciddi bir verim almış olsa da 25 yaşındaki oyuncuya veda etmesi mümkün. Ancak bu kaybın bedeli o kadar da düşük olmayabilir.

Zira Cengiz Transfermarkt’a göre 22 milyon Euro değerinde bir oyuncu ve bu bağlamda daha yukarılara çıkılması da oldukça muhtemel. En nihayetinde Marsilya da bu kadar üstün bir verim aldığı oyuncuyu kadrodan göndermeyi kabul ederken aynı zamanda kâr elde etmeyi de amaçlayacaktır.

Tüm bunlarla birlikte bu konunun şu an için bir iddia olduğunu ve oyuncunun henüz Marsilya tarafından resmen bonservisiyle alınmadığını da hatırlatmakta fayda var. Bu süreçler ilerledikten sonra Cengiz Ünder birçok kez tekrar ettiği gibi çok mutlu olduğunu hissettiği kulübünde kalmayı tercih edebilir.

Bu durumda Napoli adına arayışın sürmesi gerecek. İtalyan temsilcisi bundan birkaç sezon önce de Fenerbahçe’nin genç yıldızı Eljif Elmas’ı 16 milyon Euro karşılığında transfer ederek Türkiye ile temaslarını hızlandırmıştı.